← Vissza | 2026-10-15
Piaci összefoglaló — 2026-10-15
A vártnál magasabb amerikai inflációs adat újraélesztette a Fed-kamatemelési félelmeket: a 10 éves hozam 5,19%, a Nasdaq-100 öt nap alatt -3,8%-ot, a félvezető-szektor (SMH) -9,65%-ot esett, az SK Hynix 10% fölött zuhant. A hitelpiacon stressz látszik (HYG 20 napon -2,05%, RSI 26), a kis kapitalizációjú index túladott, a rali szűk. Közben a defenzív szektorok (egészségügy, alapvető fogyasztás) és az energia erősödik, ami rotációra utal. A VIX 17,4-en még normál tartományban van, ezért a kép vegyes: pánik nincs, de a kamat- és hitelkockázat miatt a belépéseknél szélesebb, ATR-alapú stopokra van szükség. A mai korrekció több minőségi papírt a fundamentumához képest kedvezőbb szintre hozott, például a TSMC-t, amely rekordnegyedévet jelentett.
Forró amerikai CPI és Fed-kamatemelési félelmek, 5% feletti Treasury-hozamok Ázsiai és amerikai chip-eladási hullám (SK Hynix -10%), AI-finanszírozási aggodalmak TSMC hatodik egymást követő rekordnegyedéve, várakozás feletti profit Vistra 4,2 milliárd dolláros szövetségi hitele Hitelpiaci stressz (HYG túladott), BofA eredménycsalódás Magyar politika: Magyar Péter-kormány és az EU-költségvetési tárgyalások, OTP volatilitás
#1 Középtáv — minőségi (~6 hónap)🇺🇸 Amerikai részvény
TSM
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited
NYSE · Technology / Semiconductors
Vegyes
54Meggyőződés
Ár az ajánláskor 430 USDRSI(14) 40.8Napi kilengés (ATR) 2.67%Volatilitás 30.2%P/E 32.4előretekintő P/E 19.3Osztalékhozam 0.85%Béta 1.2452h csúcstól -11.8%Elemzői célár 578,22 USD (+34.5%)Gyorsjelentés 2026-10-15 (0 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 10%
Mivel foglalkozik a cég?
A TSMC a világ legnagyobb bérgyártó chipöntödéje, amely az Apple, az Nvidia, az AMD és más tervezőcégek legfejlettebb (3 és 2 nm-es) chipjeit gyártja. Bevétele túlnyomórészt az ostyagyártásból származik, egyre nagyobb részben az AI-gyorsítók és nagy teljesítményű számítástechnikai chipek iránti keresletből.
Árfolyamgrafikon — TSM
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 55
A TSMC sorozatban hatodik rekordnegyedévét jelentette, 36%-os bevétel- és 77%-os EPS-növekedéssel, közel 50%-os nettó marzzsal. A papír mégis 11,8%-kal a 52 hetes csúcsa alatt, az SMA50 alatt forog a chipszektor makróvezérelt eladása miatt. A 19,3-as forward P/E és a 0,84-es PEG a növekedéshez képest mérsékelt értékeltség. A 20 elemző 578 dolláros átlagos célára 34,5%-os felértékelődést jelez, így fél éven belül a 2 nm-es felfutás és a 2027-es capex-iránymutatás reálisan hozhat 20%+ emelkedést.
Hajtóerők
  • 2 nm-es gyártás meredek felfutása és árazási ereje
  • Folyamatos AI-gyorsító kereslet (CoWoS-kapacitás kihasználtsága)
  • 2027-es capex- és bevételi iránymutatás a januári jelentésnél
  • Értékeltségi felzárkózás: forward P/E 19,3 vs. 77%-os EPS-növekedés
Kockázatok
  • A mai gyorsjelentésre adott piaci reakció kétélű: a rekordszám ellenére eladhatják a hírt
  • Fed-kamatemelés és 5% feletti hozamok miatti további tech-értékeltségi nyomás
  • AI-finanszírozási aggodalmak (neocloud-kiesés) miatti megrendelés-lassulás
  • Tajvani geopolitikai kockázat (kínai hadgyakorlatok)
Belépés / Stop / Cél
Belépés a jelenlegi 430 dolláros szint körül, a ma közzétett gyorsjelentés után. Ha a reakció negatív, részletekben vegyél 410-420 között. A stop 378 dolláron van, az SMA200 (kb. 394) alatt, ami kb. 4,5×ATR: ha a papír egy rekordnegyedév után is a hosszú távú trendje alá törik, a tézis megdőlt. Nyereség/veszteség arány kb. 1,8:1.
Belépő ár
430 USD
ajánláskori
Stop-loss
378 USD
-12.09%
Célár
525 USD
+22.09%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,83 : 1
Hosszú táv — 1 év · Meggyőződés: 52
Egy éves távon a TSMC technológiai monopóliuma a legfejlettebb csomópontokon és az AI-beruházási ciklus az elemzői konszenzus (578 USD) közelébe viheti az árfolyamot. Ehhez az kell, hogy az EPS-növekedés a 2027-es évben is 20% fölött maradjon.
Hajtóerők
  • 2 nm és A16 csomópont felfutása
  • Fejlett tokozási (CoWoS) kapacitásbővítés
  • Árazási erő a vezető csomópontokon
  • Elemzői célár: 578 USD
Kockázatok
  • AI capex-ciklus megtorpanása 2027-ben
  • Tajvani geopolitikai eszkaláció
  • Amerikai vámok és exportkorlátozások
Belépés / Stop / Cél
Az első pozíciót a középtávú szint adja. Az egy éves stop 350 dolláron van, a 6 hónapos konszolidáció alja alatt (kb. 7×ATR).
Belépő ár
430 USD
ajánláskori
Stop-loss
350 USD
-18.60%
Célár
578 USD
+34.42%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,85 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A TSMC ma jelentette sorozatban hatodik rekordnegyedévét, a papír mégis 11,8%-kal a csúcsa alatt és az SMA50 alatt áll, mert a forró CPI-adat miatt az egész chipszektort eladták. A fundamentum és az ár közötti rés ritkán ilyen széles egy 19-es forward P/E-jű, 77%-os EPS-növekedésű minőségi cégnél. Az elmúlt 3 hónapban csak +4,9%-ot emelkedett, tehát nem erős felfutás utáni belépésről van szó.
#2 Középtáv — dinamikus (6-9 hónap)🇺🇸 Amerikai részvény
VST
Vistra Corp.
NYSE · Utilities / Independent Power Producers
Vegyes
44Meggyőződés
Ár az ajánláskor 151,79 USDRSI(14) 52.6Napi kilengés (ATR) 5.04%Volatilitás 58.7%P/E 27.4előretekintő P/E 14.6Osztalékhozam 0.57%Béta 1.3852h csúcstól -30.1%Elemzői célár 210,25 USD (+38.5%)Gyorsjelentés 2026-11-06 (22 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 6%
Mivel foglalkozik a cég?
A Vistra Texas-központú amerikai független áramtermelő és -kereskedő, gáz-, szén- és atomerőművi flottával, valamint lakossági áramszolgáltató üzletággal. Bevétele az áram nagykereskedelmi és lakossági értékesítéséből, kapacitásdíjakból és egyre inkább adatközpontoknak szóló hosszú távú áramszerződésekből származik.
Árfolyamgrafikon — VST
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 7 hónap · Meggyőződés: 45
A Vistra 30%-kal a 52 hetes csúcsa alatt forog, egy év alatt 28%-ot esett, miközben a forward P/E 14,6 és a PEG 0,45. Ez a szektor AI-áramigényből fakadó növekedéséhez képest diszkont. A 4,2 milliárd dolláros szövetségi hitel csökkenti a kapacitásbővítés finanszírozási költségét, ami az 5% feletti kamatkörnyezetben különösen értékes. Egy újabb adatközponti hosszú távú áramszerződés vagy erős Q3-iránymutatás újraárazhatja a papírt. A 20 elemző konszenzusa strong buy, 210 dolláros célárral.
Hajtóerők
  • Új hiperskálázó/adatközponti hosszú távú áramszerződések (PPA)
  • 4,2 milliárd dolláros szövetségi hitel: olcsóbb kapacitásbővítés
  • Q3 gyorsjelentés (nov. 6.) és 2027-es iránymutatás
  • Szektorrotáció a levert, de AI-kitett energiatermelők felé
Kockázatok
  • Gyorsjelentés 22 nap múlva: a stop szélessége ezt is figyelembe veszi
  • Rendkívül magas tőkeáttétel (D/E 373), a tartósan 5% feletti hozamok terhelik
  • Csökkenő bevétel (-5,5%) és EPS (-6,2%): a növekedés még csak várakozás
  • Magas volatilitás (58,7% éves), a béta 1,38
Belépés / Stop / Cél
Belépés 148-153 dollár között. A mai -6,5%-os nap után nem kell üldözni, a SMA50 (kb. 144) közelébe eső visszahúzódás jobb ár. A stop 129 dolláron van, a 52 hetes mélypont (kb. 133) alatt, ami kb. 3×ATR: ha a hitel és a szerződéses hírek ellenére új mélypontot üt, a fordulati tézis megdőlt. Nyereség/veszteség arány kb. 1,8:1.
Belépő ár
151,79 USD
ajánláskori
Stop-loss
129 USD
-15.01%
Célár
192 USD
+26.49%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,76 : 1
Hosszú táv — 1,3 év · Meggyőződés: 42
Ha az adatközponti szerződések megvalósulnak és az EPS a forward P/E által jelzett pályára áll, 1-1,5 év alatt az elemzői 210 dolláros átlagos célár elérhető.
Hajtóerők
  • Adatközponti áramigény többéves növekedése
  • Atomerőművi flotta értéke a karbonmentes PPA-piacon
  • Szövetségi finanszírozás
Kockázatok
  • Az adatközponti beruházások lassulása
  • Szabályozói beavatkozás az erőműi és adatközponti közvetlen bekötésekbe
  • Refinanszírozási kockázat magas kamatok mellett
Belépés / Stop / Cél
A középtávú pozíció kiterjesztése. A hosszú távú stop 120 dolláron van (kb. 4×ATR a 52 hetes mélypont alatt).
Belépő ár
151,79 USD
ajánláskori
Stop-loss
120 USD
-20.94%
Célár
210 USD
+38.35%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,83 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A papír egy év alatt 28%-ot esett, a forward P/E 14,6-ra húzódott vissza, és a 3 havi teljesítménye gyakorlatilag nulla, tehát nincs felfutás utáni belépési kockázat. A 4,2 milliárd dolláros szövetségi hitel konkrét, finanszírozási oldali fordulópont. A mai -6,5%-os, makró okú esés pedig az SMA50 felett hagyta az árfolyamot, ami jobb belépési pontot ad.
🌱 Hosszú táv — növekedés (1-2 év)🇪🇺 Európai részvényEurópai újrafegyverkezés és védelmi kapacitásbővítés🎯 Cél 1,8 év alatt: +56%
🌱 Hosszú távú növekedési pozíció: 1-2 éves tartásra szánt, strukturális témára épülő ajánlás. A tézis beéréséhez idő kell, és közben jelentős átmeneti visszaesés is előfordulhat. A tág stop épp ezért van: nem a napi zajra, hanem a tézis megdőlésére szól.
RHM.DE
Rheinmetall AG
XETRA · Industrials / Aerospace & Defense
Vegyes
45Meggyőződés
Ár az ajánláskor 1 007 EURRSI(14) 53.5Napi kilengés (ATR) 3.25%Volatilitás 32.2%P/E 38előretekintő P/E 19Osztalékhozam 1.24%Béta 0.4852h csúcstól -48.8%Elemzői célár 1 571 EUR (+56.0%)Gyorsjelentés 2026-11-05 (21 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 7%
Mivel foglalkozik a cég?
A Rheinmetall Európa vezető szárazföldi védelmi vállalata, amely tüzérségi lőszert, harcjárműveket (Lynx, Boxer, Leopard-alkatrészek), légvédelmi rendszereket és katonai elektronikát gyárt. Bevétele túlnyomórészt európai és NATO-kormányok védelmi megrendeléseiből származik, kisebb részben polgári autóipari alkatrészekből.
Árfolyamgrafikon — RHM.DE
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 45
Fél éves szakaszban a sztori első mérföldköve a november 5-i gyorsjelentés: a megrendelésállomány és a 2027-es iránymutatás megerősítése. Ez a 48,8%-os csúcs alatti esés után 1250 euró körüli visszakapaszkodást hozhat. A papír stabilizálódott: 3 hónapon +1,7%, RSI 53,5, a 52 hetes mélypont felett 10,8%-kal áll.
Hajtóerők
  • Q3 gyorsjelentés (nov. 5.): megrendelésállomány és marzsok
  • Új német és NATO-keretszerződések
  • Lőszerkapacitás-bővítés felfutása
Kockázatok
  • Gyorsjelentés 21 napon belül: csalódás esetén új mélypont
  • Ukrajnai tűzszünet vagy békemegállapodás miatti hangulatromlás
  • Az EPS-növekedés jelenleg negatív (-5,7%), a margin csak 6,3%
Belépés / Stop / Cél
Belépés két részletben: fele most 1000 euró körül, fele a gyorsjelentés után, ha a 909 eurós 52 hetes mélypont kitart. A 6 hónapos tézis 880 euró alatt bukik meg.
Belépő ár
1 007 EUR
ajánláskori
Stop-loss
880 EUR
-12.59%
Célár
1 25 EUR
+24.16%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,92 : 1
Hosszú táv — 1,8 év · Meggyőződés: 45
Az európai védelmi kiadások a NATO 3,5%-os GDP-arányos célja felé futnak fel, ami többéves, szabályozói-politikai kényszerre épülő beruházási ciklus. A Rheinmetall a lőszer- és harcjármű-kapacitás 2027-ig tartó bővítésével ennek fő kedvezményezettje. A bevétel 68,8%-kal nő, a forward P/E 19 és a PEG 0,32. A papír a csúcsáról közel felére esett, így az elemzői 1571 eurós célár (+56%) 1,5-2 év alatt reálisan elérhető, ha a kapacitásbővítés marzsjavulásba fordul. A beárazott forgatókönyv: a trailing 38-as P/E-ből 19-es forward P/E lesz, vagyis a piac az EPS közel duplázódását várja. Ha ez elmarad, az értékeltség nem nyújt védelmet.
Hajtóerők
  • NATO 3,5%-os védelmi kiadási cél és az európai újrafegyverkezési alapok
  • Rekord megrendelésállomány, többéves lőszer-keretszerződések
  • Kapacitásbővítés 2027-ig: méretgazdaságosság, marzsjavulás
  • Értékeltségi felzárkózás: PEG 0,32, csúcstól -48,8%
Kockázatok
  • Ukrajnai béke és a fegyverkezési sürgősség enyhülése, ami lassabb megrendelésekhez vezet
  • Az európai költségvetési viták (a 7 éves uniós keret vitája) miatt csúszó védelmi kiadások
  • Végrehajtási kockázat: gyárindítási csúszás, alacsony margin (6,3%)
  • Ha az EPS-duplázódás elmarad, a forward P/E 19-es szint nem tartható
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távú stop 780 euró, kb. 7×ATR, a 909 eurós 52 hetes mélypont alatt jelentős tartalékkal. Itt már el kell ismerni, hogy a többéves megrendelési ciklus nem csapódik le a profitban. Nyereség/veszteség arány kb. 2,5:1.
Belépő ár
1 007 EUR
ajánláskori
Stop-loss
780 EUR
-22.53%
Célár
1 57 EUR
+55.94%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,48 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A papír 48,8%-kal a csúcsa alatt van, de az utóbbi 3 hónapban stabilizálódott (+1,7%, RSI 53,5). Ma +2,4%-kal relatív erőt mutatott a gyenge piacon, miközben a 68,8%-os bevételnövekedés és a 0,32-es PEG mélyen alulárazott növekedést jelez. Egyedi részvényt választok tematikus ETF helyett, mert a védelmi UCITS ETF-ek nincsenek a jelöltek között, és a friss visszamérés szerint az ETF-ajánlásaim 6 hónapon gyengén teljesítettek.
Teljesítménymérés — minden ajánlás
#TickerBelépő ár1 hó3 hó6 hó1 év2 év6 hó alfa
#1 TSM 430 USD — — — — — —
#2 VST 151,79 USD — — — — — —
🌱 RHM.DE 1 007 EUR — — — — — —
Alfa = az ajánlás hozama mínusz a saját devizájában mért benchmark hozama azonos időszakon (USD → SPY, EUR → Stoxx Europe 600, GBP → FTSE 100, HUF → BÉT-kosár), így nincs deviza-keveredés. A középtávú ajánlásokat a 6 hónapos, a 🌱 hosszú távú növekedésit az 1 és 2 éves oszlop értékeli érdemben — a rövidebb távokon a nagy ingadozás normális.