← Vissza | 2026-10-07
Piaci összefoglaló — 2026-10-07
Az S&P 500 és a Nasdaq rekordon zár, de a rali szűk (RSP−SPY 20 napon −3,7%), a Russell 2000 és a Dow negatív, a high yield kötvények 20 napon −2,3%-kal hitelpiaci stresszt jeleznek, a 10 éves amerikai hozam 5,27%-ra ugrott. Európa gyenge: a CAC 40 túladott (RSI 28,5), a DAX és az Euro Stoxx 50 is esett, az euró/dollár RSI 15 szinten extrém túladott. Ez a környezet a lemaradt, túladott minőségi európai papírokra és a kontrariánus beszállásra kedvez, nem a már elfutott AI-nevekre.
Fed-jegyzőkönyv és 10 éves aukció előtt emelkedő amerikai hozamok, erősödő dollár Szűk amerikai rali rekordszinteken, miközben az egyenlő súlyú index és a kisvállalatok lemaradnak Francia költségvetési gondok és politikai bizonytalanság nyomják az európai indexeket Globális olajkészletek kritikus szinten, 90 dollár körüli WTI, energia-infrastruktúra fókuszban Magyar kormányzati gazdaságpolitikai bejelentések (MNB-felügyelet, vagyonadó), gyengülő forint
#1 Középtáv — minőségi (~6 hónap)🇪🇺 Európai részvény
AZN.L
AstraZeneca PLC
LSE · Healthcare / Drug Manufacturers - General
Vegyes
52Meggyőződés
Ár az ajánláskor 11 992 GBpRSI(14) 45Napi kilengés (ATR) 2.34%Volatilitás 22.6%P/E 24előretekintő P/E 13.9Osztalékhozam 2%Béta 0.2152h csúcstól -23.8%Elemzői célár 15 857 GBp (+32.2%)Gyorsjelentés 2026-10-30 (23 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 12%
Mivel foglalkozik a cég?
Az AstraZeneca a világ egyik legnagyobb gyógyszergyártója, amely elsősorban onkológiai (Tagrisso, Imfinzi, Enhertu), kardiometabolikus-vese (Farxiga) és légzőszervi-immunológiai készítményeket fejleszt és értékesít. Bevételének nagy része a saját szabadalmazott gyógyszereiből származik, földrajzilag az USA, Európa és a feltörekvő piacok (köztük Kína) között megoszlva.
Árfolyamgrafikon — AZN.L
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 52
A papír 23,8%-kal van az 52 hetes csúcsa alatt és 11,4%-kal az SMA200 alatt, miközben az elemzői konszenzus célára 15857 GBp (+32%). A 24-es visszatekintő és 13,9-es előretekintő P/E közötti olló erős eredménybővülést jelez, a 10,5-ös EV/EBITDA gyógyszeripari mércével olcsó. A novemberi Q3 és az onkológiai vizsgálati eredmények az értékeltségi diszkont felzárkózását indíthatják el.
Hajtóerők
  • Q3 gyorsjelentés október 30-án, amely az előretekintő 13,9-es P/E-t igazolhatja
  • Onkológiai és kardiometabolikus klinikai eredmények a következő hónapokban
  • Egészségügyi szektor lemaradása után rotáció a defenzív minőségbe a szűk rali és a hitelpiaci stressz közepette
  • Alacsony béta (0,21) és 2%-os osztalékhozam, erős cash flow
Kockázatok
  • A Q3 jelentés (23 nap múlva) kétélű: egy klinikai kudarc vagy gyengébb kínai értékesítés további esést hozhat
  • Amerikai gyógyszerárazási szabályozás és vámpolitika nyomása
  • Erős dollár és font-mozgások torzíthatják a GBp-ben mért hozamot
  • D/E 64% – a felvásárlások után a mérleg nem teljesen tiszta
Belépés / Stop / Cél
Belépés a mai 11992 GBp körül; az RSI 45 és az SMA50 melletti stabilizálódás jó belépési pont. Érdemes két részletben vásárolni: fele most, a másik fele a Q3 jelentés (okt. 30.) után, hogy a gyorsjelentési kockázat ne egyszerre terhelje a pozíciót.
Belépő ár
11 992 GBp
ajánláskori
Stop-loss
10 45 GBp
-12.86%
Célár
14 4 GBp
+20.08%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,56 : 1
Hosszú táv — 1 év · Meggyőződés: 50
Egy év alatt az előretekintő eredményen visszaálló 17-18-as P/E és a pipeline-eredmények az elemzői célár (15857) fölé, a korábbi csúcs közelébe vihetik a papírt.
Hajtóerők
  • Eredménynövekedés a fwd P/E 13,9 alapján
  • Új készítmények jóváhagyása és indikációbővítés
  • Defenzív szektor felértékelődése, ha a hitelpiaci stressz erősödik
Kockázatok
  • Szabadalmi lejáratok és generikus verseny
  • Amerikai árszabályozás szigorodása
  • Kínai piaci gyengülés
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távon az 52 hetes alj (kb. 9890 GBp) alatti stop véd, a pozíció fokozatosan építhető a Q3 és Q4 jelentések köré.
Belépő ár
11 992 GBp
ajánláskori
Stop-loss
9 8 GBp
-18.28%
Célár
16 GBp
+33.42%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,83 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
Az AstraZeneca ma 11,4%-kal az SMA200 alatt, az 52 hetes csúcstól 23,8%-ra, 13,9-es előretekintő P/E-n forog, miközben 23 elemző 32%-os felértékelődési potenciált lát. A piac szűk rali és hitelpiaci stressz mellett fut, ami a 0,21-es bétájú, 10,5-ös EV/EBITDA-jú minőségi defenzív papírnak kedvez. Az október 30-i Q3 és az azt követő klinikai adatok adják a katalizátor-sorozatot a következő fél évre.
#2 Középtáv — dinamikus (6-9 hónap)🇪🇺 Európai részvény
SU.PA
Schneider Electric S.E.
Paris · Industrials / Specialty Industrial Machinery
Vegyes
45Meggyőződés
Ár az ajánláskor 258,7 EURRSI(14) 33.4Napi kilengés (ATR) 3.72%Volatilitás 53.5%P/E 31.1előretekintő P/E 20.9Osztalékhozam 1.61%Béta 1.1352h csúcstól -17.2%Elemzői célár 327,49 EUR (+26.6%)
📐 Javasolt portfólió-arány: 7%
Mivel foglalkozik a cég?
A Schneider Electric energiagazdálkodási és ipari automatizálási berendezéseket gyárt: kapcsolóberendezéseket, áramelosztó rendszereket, adatközponti hűtést és áramellátást (UPS), valamint épületirányítási és szoftvermegoldásokat. Bevételének nagyobb része az energiagazdálkodási divízióból jön, ahol az adatközpontok, a villamoshálózat-bővítés és az épületek villamosítása a fő keresleti forrás.
Árfolyamgrafikon — SU.PA
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 8 hónap · Meggyőződés: 45
A Schneider egy hónap alatt 13,7%-ot esett a francia piac túladottságával együtt, az RSI 33,4, az árfolyam 11,5%-kal az SMA50 alatt van, miközben az árbevétel 9,8%-kal, az EPS 29,3%-kal nő és az elemzői célár 327,49 EUR (+26,6%). Az adatközponti és hálózati megrendelések strukturálisan erősek, a Q3 árbevétel-jelentés az esés technikai okát (francia politika) fundamentális sztorival írhatja felül. A visszatérés az 52 hetes csúcs (kb. 312 EUR) fölé 6-9 hónapon belül reális.
Hajtóerők
  • Adatközponti áramellátási és hűtési megrendelések felfutása a hiperskálázók beruházásai mellett
  • Villamoshálózat-bővítési ciklus Európában és az USA-ban
  • Q3 árbevétel-jelentés október végén, előretekintő P/E 20,9 a 31-es visszatekintővel szemben
  • A CAC 40 túladottságából (RSI 28,5) induló technikai visszapattanás
Kockázatok
  • A francia költségvetési és politikai válság tovább nyomhatja a párizsi papírokat
  • Magas 20 napos volatilitás (53,5%) – nagy kilengések a tartás alatt
  • Emelkedő hozamkörnyezet (10Y 5,27%) a 31-es P/E-t tovább nyomhatja
  • Adatközponti beruházási ciklus lassulása esetén a prémium értékeltség gyorsan leolvad
  • D/E 84% – mérsékelten eladósodott mérleg
Belépés / Stop / Cél
Belépés a mai 258,7 EUR körül, az RSI 33 és a 20 napos túladottság miatt kontrariánus pont. A stop az 52 hetes alj (kb. 220 EUR) alá kerül, mert annak elvesztése jelentené, hogy az adatközponti sztori helyett a ciklikus esés dominál.
Belépő ár
258,7 EUR
ajánláskori
Stop-loss
218 EUR
-15.73%
Célár
325 EUR
+25.63%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,63 : 1
Hosszú táv — 1,3 év · Meggyőződés: 42
A villamosítási és adatközponti beruházási ciklus 1-1,5 éven belül új csúcsra viheti a papírt, amennyiben az árbevétel-növekedés 9-10% felett és a marzsbővülés folytatódik.
Hajtóerők
  • Többéves adatközponti és hálózati kapacitásbővítés
  • Marzsjavulás és EPS-növekedés (29% jelenleg)
  • Európai ipari újraértékelődés a politikai kockázat enyhülésekor
Kockázatok
  • AI-beruházási ciklus megtorpanása
  • Kínai verseny az energiagazdálkodási berendezésekben
  • Francia politikai/adózási kockázat elhúzódása
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távon 5-8×ATR stop, kb. 198 EUR alatt, ami a 2025-ös konszolidációs sáv alja alatt van; fokozatos pozícióépítés javasolt.
Belépő ár
258,7 EUR
ajánláskori
Stop-loss
198 EUR
-23.46%
Célár
350 EUR
+35.29%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,50 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A Schneider egy hónap alatt 13,7%-ot esett, RSI 33,4, 11,5%-kal az SMA50 alatt – az esés oka a francia piac politikai és költségvetési válsága (CAC 40 RSI 28,5), nem a cég fundamentuma, hiszen az EPS 29%-kal nő és az elemzői célár +26,6%-ot mutat. Az adatközponti és hálózati villamos berendezések iránti kereslet továbbra is rekordszintű, amit az október végi Q3 árbevétel-jelentés igazolhat. Ez a tipikus 'túladott minőség egy túladott piacon' belépési helyzet, nem erős felfutás utáni beszállás.
🌱 Hosszú táv — növekedés (1-2 év)📊 ETFNukleáris reneszánsz és urán🎯 Cél 1,5 év alatt: +51%
🌱 Hosszú távú növekedési pozíció: 1-2 éves tartásra szánt, strukturális témára épülő ajánlás. A tézis beéréséhez idő kell, és közben jelentős átmeneti visszaesés is előfordulhat. A tág stop épp ezért van: nem a napi zajra, hanem a tézis megdőlésére szól.
NUCL.PA
VanEck Uranium and Nuclear Technologies UCITS ETF A USD Acc
Paris · Energia / nukleáris technológia és urán
Vegyes
40Meggyőződés
Ár az ajánláskor 45,48 EURRSI(14) 52.2Napi kilengés (ATR) 2.3%Volatilitás 30.3%52h csúcstól -26.0%
📐 Javasolt portfólió-arány: 6%
Mi van az alapban?
Az alap legnagyobb tételei a Cameco (14,7%), a NexGen Energy (7,4%), a Sprott Physical Uranium Trust (7,4%) és az Oklo (6,2%), vagyis uránbányákra, fizikai uránra és kis moduláris reaktor-fejlesztőkre koncentrál, kiegészítve a reaktorgyártó japán ipari óriásokkal (Hitachi 5,4%, IHI 5,2%, Mitsubishi Heavy 5,2%). Szektorilag 48,5% energia és 43,9% ipar, tehát a nukleáris üzemanyag-lánc és a reaktortechnológia egészére ad kitettséget.
Cameco Corp 14,7%NexGen Energy Ltd 7,4%Sprott Physical Uranium Trust 7,4%Oklo Inc Class A Shares 6,2%Hitachi Ltd 5,4%IHI Corp 5,2%Mitsubishi Heavy Industries Ltd 5,2%Atkinsrealis Group Inc 5%Fuji Electric Co Ltd 5%Samsung C&T Corp 4,9%
energia 48,5%ipar 43,9%közmű 6,7%technológia 0,9%
A tételek és a szektormegoszlás a Yahoo Finance friss alapadataiból származnak · alapkezelő: VanEck Asset Management B.V.
Árfolyamgrafikon — NUCL.PA
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 38
Fél év alatt a 26%-os korrekció utáni visszapattanás az SMA200 (kb. 49,9 EUR) fölé és az 52 hetes sáv felső harmada felé juthat, ha az uránspot-ár és az SMR-engedélyezési hírek újraindítják a szektort. A tézis időközben akkor dől meg, ha az 52 hetes alj (kb. 40,85 EUR) elesik – az azt jelzi, hogy a szektor továbbra is kiárazódik.
Hajtóerők
  • Az ETF 26%-ot korrigált a csúcsától, 8,8%-kal az SMA200 alatt – nem felfutás utáni belépés
  • Uránkínálati hiány, hosszú távú szerződéskötések az erőművek részéről
  • Adatközponti áramvásárlási megállapodások nukleáris erőművekkel
  • SMR-engedélyezési mérföldkövek (Oklo, NuScale) és élettartam-hosszabbítások
Kockázatok
  • Az alap 6 hónapon −10,8%, a lendület még nem fordult meg egyértelműen
  • Uránspot-ár további esése esetén a bányász tételek (Cameco, NexGen) tovább gyengülnek
  • Magas volatilitás (30%), az Oklo-szerű spekulatív tételek nagy kilengéseket okoznak
  • Erős dollár/euró mozgás torzítja az euróban mért hozamot
Belépés / Stop / Cél
Belépés a mai 45,5 EUR körül, de érdemes két részletben: fele most, fele az SMA200 (kb. 49,9 EUR) visszavétele után vagy újabb visszateszt esetén az 52 hetes alj közelében.
Belépő ár
45,48 EUR
ajánláskori
Stop-loss
39,4 EUR
-13.36%
Célár
55 EUR
+20.95%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,57 : 1
Hosszú táv — 1,5 év · Meggyőződés: 40
A nukleáris reneszánsz több éves strukturális hajtóerő: a hiperskálázók adatközponti áramigénye, az erőművi élettartam-hosszabbítások, az SMR-programok és a szűkös uránkínálat (a bányászati beruházások elmaradása miatt) tartós keresletet adnak. 1-1,5 év alatt az ETF a korábbi csúcs (kb. 61,4 EUR) fölé, 68 EUR felé mehet, ami az uránciklus következő szakaszát árazza.
Hajtóerők
  • Uránhiány és emelkedő hosszú távú szerződéses árak
  • Nukleáris kapacitásbővítési bejelentések USA-ban, Európában és Ázsiában
  • Hitachi, MHI, IHI reaktorgyártási megrendelésállomány
  • Adatközponti energiaigény tartós növekedése
Kockázatok
  • Uránkínálat gyorsabb bővülése (Kazatomprom), ami letöri az árakat
  • SMR-projektek késése vagy finanszírozási gondja (Oklo-típusú tételek összeomlása)
  • Politikai fordulat vagy nukleáris baleset a szektorellenes hangulatot hozhatja vissza
  • Magas hozamkörnyezet a tőkeintenzív projektek finanszírozását drágítja
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távon 7-8×ATR stop a 2025-ös konszolidációs sáv alja alatt; a tézis megdőlését a 34,5 EUR alatti zárás jelenti, ahol már a szektor strukturális kiárazódását kellene elismerni.
Belépő ár
45,48 EUR
ajánláskori
Stop-loss
34,5 EUR
-24.13%
Célár
68,5 EUR
+50.63%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,10 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A nukleáris ETF a félvezetőkkel és robotikával ellentétben nem futott el: 26%-kal a csúcsa alatt, 8,8%-kal az SMA200 alatt, 6 hónapon −10,8%, miközben a téma strukturális hajtóereje (adatközponti áramigény, uránhiány) nem változott. A mai +2,3% és az 52 feletti RSI a fordulat első jele lehet, de a belépés inkább a diszkont miatt vonzó, mint a lendület miatt. Az erősen felfutott AI-ETF-ek (2B76 RSI 72, SEMI +116% egy év alatt) helyett ez ad kontrariánus, több éves növekedési kitettséget.
Teljesítménymérés — minden ajánlás
#TickerBelépő ár1 hó3 hó6 hó1 év2 év6 hó alfa
#1 AZN.L 11 992 GBp — — — — — —
#2 SU.PA 258,7 EUR — — — — — —
🌱 NUCL.PA 45,48 EUR — — — — — —
Alfa = az ajánlás hozama mínusz a saját devizájában mért benchmark hozama azonos időszakon (USD → SPY, EUR → Stoxx Europe 600, GBP → FTSE 100, HUF → BÉT-kosár), így nincs deviza-keveredés. A középtávú ajánlásokat a 6 hónapos, a 🌱 hosszú távú növekedésit az 1 és 2 éves oszlop értékeli érdemben — a rövidebb távokon a nagy ingadozás normális.