Felemás, inkább óvatosságra intő kép: a Fed kamatemelési ciklusa és a 10 éves amerikai hozam 5,24%-ra ugrása (RSI 72, túlvett) nyomás alatt tartja a kötvényeket (TLT, LQD, HYG mind túladott), a high yield 20 napos -2,8%-a hitelpiaci stresszt jelez, a piaci szélesség szűk (RSP−SPY -4,2%). Európa és a magyar piac eladási hullámban van (CAC RSI 25, FTSE 31, DAX 34,5; az OTP csütörtökön rég nem látott esést produkált), a dollár erős (DXY 101,9), a forint 327/USD és 368/EUR fölé gyengült. Ezzel szemben a Nasdaq és a félvezetők (SMH 20n +12%) a Micron kirobbanó gyorsjelentése után tovább erősödnek, a Bitcoin is emelkedik — vagyis a tőke egyetlen témába (AI-félvezető) koncentrálódik, miközben a többi szektor fáradt. Ilyen környezetben a tiszta előny ritka: a mai lista inkább túladott minőségi papírokra és egy drágább, de strukturális növekedési sztorira épül, mérsékelt bizalommal.
Fed kamatemelési ciklus és 5% fölötti amerikai hozamok — kötvénypiaci és hitelpiaci stressz (HYG, LQD, TLT túladott)Erős dollár, 1,13 alá gyengülő euró, 327 fölötti USD/HUF — a forintpiac nyomás alattMNB-botrány, vizsgálóbizottsági meghallgatások és az EU-forrásokról szóló döntés — magyar politikai kockázati prémiumEurópai dízelkészlet-vita és amerikai dízelexport-korlátozás fenyegetése — finomítói marzsok, energiaár-kockázatMicron kirobbanó gyorsjelentése — HBM/DRAM árazási ciklus, félvezető-beruházási hullám folytatódikSzűk piaci szélesség: a Nasdaq és a félvezetők emelkednek, a Russell 2000, a Dow és Európa esikGlobális M&A-aktivitás 41%-os visszaesése a hozamemelkedés miatt
#1 Középtáv — minőségi (~6 hónap)🇪🇺 Európai részvény
Az AstraZeneca a világ egyik legnagyobb innovatív gyógyszergyártója, amelynek bevétele döntően az onkológiai portfólióból (tüdő-, emlő- és vérrákkészítmények), a kardiovaszkuláris-vese-anyagcsere területből, a légzőszervi és immunológiai szerekből, valamint a ritka betegségek üzletágából származik. A bevétel legnagyobb része az Egyesült Államokból és Európából érkezik, a feltörekvő piacok (különösen Kína) adják a növekedés egy másik fontos lábát, a cég pedig a nagy gyógyszergyártók egyik leggyorsabban növekvő kutatási pipeline-jával rendelkezik.
Árfolyamgrafikon — AZN.L
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 50
A papír 22%-kal a 52 hetes csúcsa alatt és 9,5%-kal az SMA200 alatt forog, miközben a 13,9-es előretekintő P/E a nagy gyógyszergyártók között kifejezetten olcsó, a 23 elemző konszenzusos célára (15 932 GBp) pedig 29,7%-kal a mai ár felett van. A 0,21-es béta és az erős cash flow miatt egy kamatsokkos, hitelstresszes piacon ez a legdefenzívebb módja annak, hogy 20%-os felzárkózást célozzunk: az október 30-i Q3 jelentés, az onkológiai adatolvasatok és az amerikai gyógyszerárazási/tarifa-bizonytalanság tisztulása adja a katalizátor-sorozatot.
Hajtóerők
Október 30-i Q3 gyorsjelentés: a 6,4%-os árbevétel-növekedés és a marzsjavulás megerősítése
Defenzív szektorrotáció: hitelpiaci stressz és emelkedő hozamok mellett a 0,21 bétájú, nettó cash flow-termelő papírok felértékelődnek
Amerikai gyógyszerárazási és tarifa-bizonytalanság tisztulása — ez okozta a 6 havi -16%-os esést, a megszűnése adja a visszapattanást
Fontos készpénzű GBp-kitettség: a 368 fölötti EUR/HUF és a gyengülő forint mellett devizadiverzifikációt is ad
Kockázatok
Október 30-i gyorsjelentés (28 nap) kétélű: egy gyengébb kínai vagy amerikai árbevétel-szám újabb 8-10%-os esést hozhat
Amerikai gyógyszerár-szabályozás (MFN-árazás) vagy gyógyszerimport-vám további szigorítása
Klinikai kudarc egy kulcsfontosságú onkológiai vagy kardiometabolikus fázis-3 programban
Szabadalmi lejáratok és generikus verseny gyorsulása egyes nagy termékeknél
A teljes egészségügyi szektor (XLV -3,9% 20 nap) tovább gyengülhet, ha a kamatemelés recessziót okoz
Belépés / Stop / Cél
Belépés két részletben: a pozíció fele most, 12 100-12 300 GBp körül (az SMA50 közelében, RSI 50 semleges), a másik fele az október 30-i gyorsjelentés után, hogy a jelentés kockázata ne egyszerre terhelje a teljes pozíciót. Ha a jelentésre a papír 11 500 alá esik anélkül, hogy a guidance romlana, az a második részlet vételi szintje.
Belépő ár
12 28 GBp
ajánláskori
Stop-loss
10 65 GBp
-13.27%
Célár
14 8 GBp
+20.52%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,55 : 1
Hosszú táv — 1 év · Meggyőződés: 48
Egy év alatt a pipeline érése és a tarifa-bizonytalanság kifutása mellett reális az elemzői konszenzus (15 932 GBp) elérése: ez a 2027-es eredményre vetítve továbbra is csak 16-17-es P/E-t jelentene, ami a szektorátlag alatt marad. A 1,14-es PEG és a kétszámjegyű EPS-növekedési várakozás alátámasztja a 30% körüli felzárkózást, ennél nagyobb mozgás egy ilyen alacsony bétájú papírtól nem reális.
Hajtóerők
Pipeline-érés: több onkológiai és kardiometabolikus készítmény engedélyezése 2027-ig
Értékeltségi normalizáció a szektorátlag felé (fwd P/E 13,9 → 16-17)
Kína és feltörekvő piacok növekedésének stabilizálódása
Osztalék (1,95%) és részvény-visszavásárlás folytatása erős cash flow-ból
Kockázatok
Tartós amerikai gyógyszerár-nyomás, amely strukturálisan lejjebb árazza a szektort
Két-három egymást követő klinikai kudarc a pipeline-ban
GBP gyengülés a HUF-fal szemben, ami a forintban mért hozamot rontja
Belépés / Stop / Cél
Az egy éves pozíció alapja a fenti két részletes vétel; az SMA200 (kb. 13 575 GBp) visszahódítása után a stop felhúzható a bekerülési ár közelébe.
Belépő ár
12 28 GBp
ajánláskori
Stop-loss
10 1 GBp
-17.75%
Célár
15 9 GBp
+29.48%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,66 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
Ma a hozamemelkedés és a hitelpiaci stressz miatt éppen a defenzív, cash flow-erős nagygyógyszer a legésszerűbb hely 20%-os mozgástérrel: az AZN 22%-kal a csúcsa alatt, 13,9-es előretekintő P/E-n forog, miközben 23 elemző 29,7%-os felértékelődést lát benne. Az október 30-i Q3 jelentés 28 napon belül érkezik, ez indítja el a katalizátor-sorozatot, a 0,21-es béta pedig megóvja a portfóliót attól, hogy az európai eladási hullám (CAC RSI 25, FTSE 31) magával rántsa.
#2 Középtáv — dinamikus (6-9 hónap)🇪🇺 Európai részvény
⚠️A trailing P/E 36,4, az EV/EBITDA 20,6 és a P/B 8,9 továbbra is magas, és csak a 17,7-es előretekintő P/E, a 0,32-es PEG és a 68,8%-os árbevétel-növekedés teszi indokolhatóvá — ha a lőszer- és járműszegmens marzsjavulása elmarad, az értékeltség tovább zsugorodhat.
A Rheinmetall Európa legnagyobb lőszer- és szárazföldi haditechnikai gyártója: bevétele a lőszer- és fegyverrendszerek (tüzérségi gránát, csöves és rakétatechnika), a páncélozott járművek (Lynx, Puma, Boxer), a légvédelmi rendszerek és az elektronikai megoldások szegmenséből származik, kisebb részben pedig az autóipari beszállítói üzletágból. A vevők döntően a német Bundeswehr, a NATO-tagállamok és Ukrajna támogatói, így a cég közvetlen haszonélvezője az európai védelmi költségvetések emelésének.
Árfolyamgrafikon — RHM.DE
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 8 hónap · Meggyőződés: 42
A papír 52%-ot esett a csúcsáról, 39%-ot fél év alatt, és ma mindössze 3%-kal a 52 hetes alja felett, RSI 34 közelében forog — miközben az árbevétel 68,8%-kal nő, a megrendelésállomány évekre lekötött, és 21 elemző konszenzusa 1 608 EUR (+68%). Ez klasszikus fordulat-fogadás: az európai eladási hullám (DAX RSI 34,5) és a kamatsokk elől menekülő tőke egy strukturálisan növekvő cég részvényét árazza le, a november 5-i Q3 jelentés és az új német/NATO lőszer- és páncélos-szerződések aláírása 6-9 hónapon belül újraindíthatja az emelkedést legalább az 1 200 EUR-os korábbi konszolidációs sávig.
Hajtóerők
November 5-i Q3 jelentés: a 68,8%-os árbevétel-növekedés és a lőszer-szegmens marzsának megerősítése, 2026-os guidance tartása
Német védelmi költségvetés kifutása (különalap + GDP 3-3,5% felé tartó NATO-vállalás), új többéves keretszerződések aláírása
Technikai túladottság: RSI 33,9, 29%-kal az SMA200 alatt, 52 hetes alj 929 EUR közelében — egy fordulat erős rövidzárlat-fedezést hozhat
Elemzői célár 1 608 EUR (+68%), konszenzus strong_buy — a piaci ár és a fundamentális kép között szakadék tátong
Esetleges ukrajnai újjáépítési/újrafegyverzési programok és a lőszergyártási kapacitás-bővítések (Unterlüß, Litvánia, Ukrajna) üzembe állása
Kockázatok
Trendfordulót fogunk: a papír fél év óta esik, egy orosz-ukrán tűzszünet vagy a védelmi beszerzések késlekedése új mélypontot hozhat
November 5-i gyorsjelentés (34 nap): a -5,7%-os EPS-változás azt mutatja, hogy a marzsjavulás még nem látszik — egy újabb csalódás 850 alá lökheti az árat
Trailing P/E 36,4 és EV/EBITDA 20,6 — a növekedés lassulásánál az értékeltségi összehúzódás folytatódik
Magas D/E (51,6) és a kamatemelés drágítja a kapacitásbővítések finanszírozását
Európai piaci eladási hullám folytatódása (CAC RSI 25, Euro Stoxx 50 -3,3% 20 nap)
Belépés / Stop / Cél
Lépcsőzetes belépés a fordulat miatt: a pozíció fele most, 940-960 EUR körül (a 52 hetes alj feletti támasz), a második fele csak akkor, ha az ár 20 napos záróárat tekintve visszazár 1 000 EUR fölé vagy a november 5-i jelentés megerősíti a guidance-t. Ha a 929-es 52 hetes alj alá esik 835-ig, a fordulat-tézis megdőlt, kiszállás.
Belépő ár
956,4 EUR
ajánláskori
Stop-loss
835 EUR
-12.69%
Célár
1 21 EUR
+26.52%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,09 : 1
Hosszú táv — 1,3 év · Meggyőződés: 42
Egy-másfél éven belül, ha a 2027-es eredményre vetített 17,7-es előretekintő P/E normalizálódik a védelmi szektor 22-25-ös szintjére és a lőszerkapacitások üzembe állnak, 1 400 EUR körüli ár (még mindig 13%-kal az elemzői konszenzus alatt) indokolható. Ez nem az 50%-os növekedési küszöb, hanem egy értékeltségi felzárkózás a saját rendelésállományhoz.
Hajtóerők
Rendelésállomány konverziója bevételbe: 2027-28-ban csúcsosodik a német különalap kifizetési íve
Lőszergyártó kapacitás-bővítések (Unterlüß, Litvánia) teljes üzemben, strukturális marzsjavulás
NATO 3-3,5%-os GDP-arányos kiadási cél formális elfogadása a tagállamok költségvetéseiben
Rövidzárlat-fedezés és indexbe áramló passzív tőke, ha a trend megfordul
Kockázatok
Tartós béke vagy fegyverzetkorlátozási megállapodás Ukrajnában, amely a beszerzési programokat lassítja
Fiskális szigorítás Németországban vagy az EU-ban a hozamemelkedés miatt
Kivitelezési problémák a páncélos járműprogramokban (Puma, Lynx), marzs alatt teljesítés
Belépés / Stop / Cél
A hosszú pozíció a fenti lépcsőzetes belépésből épül fel; ha a papír visszazár az SMA50 (kb. 1 088 EUR) fölé, a stop felhúzható a 52 hetes alj (929) fölé.
Belépő ár
956,4 EUR
ajánláskori
Stop-loss
760 EUR
-20.54%
Célár
1 4 EUR
+46.38%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,26 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
Ma a Rheinmetall 3%-ra van a 52 hetes mélypontjától, RSI 34 mellett, 29%-kal az SMA200 alatt — az európai eladási hullám (DAX ma -1%, RSI 34,5) egy 68,8%-os árbevétel-növekedésű, évekre lekötött rendelésállományú céget áraz úgy, mintha a növekedés megállt volna. A november 5-i Q3 jelentésig 34 nap van, ez és az új német keretszerződések adhatják a fordulat kiváltó okát, az 1 608 EUR-os elemzői célár pedig 68%-os mozgásteret jelez, amiből a 26%-os célunk csak az első lépcső. Kifejezetten kockázatos fordulat-fogadás, ezért kicsi a súly és lépcsőzetes a belépés.
🌱 Hosszú táv — növekedés (1-2 év)🇪🇺 Európai részvényFélvezető-gyártókapacitás bővítése és EUV-litográfia🎯 Cél 1,5 év alatt: +50%
🌱 Hosszú távú növekedési pozíció: 1-2 éves tartásra szánt, strukturális témára épülő ajánlás. A tézis beéréséhez idő kell, és közben jelentős átmeneti visszaesés is előfordulhat. A tág stop épp ezért van: nem a napi zajra, hanem a tézis megdőlésére szól.
⚠️A trailing P/E 62,9 és az EV/EBITDA 45,1 kiugróan magas, a 30,9-es előretekintő P/E pedig 2027-28-ra évi 25-30%-os EPS-növekedést áraz be — ha az EUV-megrendelések 2027-ben csak egyszámjegyűen nőnek, a 2 045 EUR-os elemzői célár felé vezető út bezárul és 25-30%-os értékeltségi összehúzódás jöhet.
Az ASML a világ egyetlen extrém ultraibolya (EUV) litográfiai rendszereket gyártó cége, bevétele a csúcskategóriás EUV- és DUV-litográfiai gépek értékesítéséből (a bevétel kb. háromnegyede), valamint a telepített géppark szervizeléséből, frissítéseiből és szoftveréből (kb. egynegyede) származik. Vevői a legnagyobb chipgyártók — TSMC, Samsung, Intel, SK Hynix, Micron —, így a cég a logikai chipek és a HBM/DRAM-memória gyártókapacitás-bővítésének monopolhelyzetű beszállítója.
Árfolyamgrafikon — ASML.AS
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 45
A hat hónapos szakaszban a Micron kirobbanó jelentésével megerősített HBM/DRAM-beruházási ciklus és a TSMC/Samsung logikai kapacitásbővítés a 2027-es EUV-megrendelésállomány emelését hozhatja: az október 14-i Q3 jelentés és a januári éves kitekintés a két kulcspont. Ha a 2027-es guidance felfelé módosul, a 2 045 EUR-os elemzői konszenzus (+28%) felé tartó út első lépcsője, 1 920 EUR, fél év alatt elérhető; ha viszont a megrendelések laposak maradnak, a 35%-os volatilitás mellett az SMA50 (kb. 1 490 EUR) alatt megdől a rövid tézis.
Hajtóerők
Október 14-i Q3 jelentés (12 nap): nettó megrendelésállomány és 2027-es előzetes kitekintés
Micron blowout: a HBM/DRAM-kapacitás 2027-ig lekötött — a memóriagyártók EUV-rétegszámot növelnek, ami közvetlen ASML-kereslet
SMH 20 napon +12%, félvezető-szektor relatív erő a szűk piacon — a tőke ide koncentrálódik
High-NA EUV első volumen-szállításai és a telepített géppark szerviz-bevételének növekedése
Kockázatok
Október 14-i gyorsjelentés 12 napon belül: egy óvatos 2027-es kitekintés 10-15%-os esést hozhat egy napon belül
Kínai export-korlátozások szigorítása (a kínai bevétel-arány csökkenése gyorsabb a vártnál)
A papír RSI 65, 20%-kal az SMA200 felett, fél év alatt +37,5% — technikailag nyújtott, egy általános piaci korrekció aránytalanul sújthatja
Hiperskálázói AI-capex lassulása, ami a TSMC/Samsung bővítési terveit késlelteti
Belépés / Stop / Cél
Három részletben: egyharmad most (1 580-1 600 EUR), egyharmad az október 14-i jelentés után a reakció ismeretében, egyharmad az SMA50 (kb. 1 490 EUR) körüli visszaesésnél, ha jön. A nyújtott technikai kép miatt a teljes pozíciót tilos a jelentés előtt felvenni.
Belépő ár
1 597 EUR
ajánláskori
Stop-loss
1 385 EUR
-13.26%
Célár
1 92 EUR
+20.24%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,53 : 1
Hosszú táv — 1,5 év · Meggyőződés: 45
Másfél éves távon a globális félvezető-gyártókapacitás bővítése (AI-logika, HBM-memória, új gyárak az USA-ban, Japánban, Európában) monopolhelyzetű EUV-keresletet jelent: az ASML 21%-os árbevétel- és 28,5%-os EPS-növekedése, a 30%-os nettó marzs és a 1,11-es PEG mellett két év alatt 55-65%-os eredménynövekedés, változatlan 30-as előretekintő P/E mellett 50% körüli árfolyam-emelkedést indokol — a 2 400 EUR-os cél az elemzői konszenzus (2 045) felett van, ezért csak a 2027-28-as High-NA felfutás teljesülése esetén érhető el.
Hajtóerők
Többéves EUV-beruházási ciklus: TSMC, Samsung, Intel, SK Hynix és Micron kapacitásbővítései 2027-28-ig előre láthatók
High-NA EUV generáció volumengyártásba lépése — magasabb gépár és marzs
Memória-ciklus: HBM és DRAM a 345%-os Micron-árbevételnövekedés után rétegszám- és EUV-intenzitás növekedéssel jár
Szerviz- és szoftverbevétel (telepített géppark) egyre nagyobb, ismétlődő és magas marzsú részaránya
Chipgyártás geopolitikai regionalizációja (USA, EU, Japán chiptörvények) — párhuzamos kapacitások több EUV-gépet igényelnek
Kockázatok
AI-capex ciklus tetőzése 2027-ben: ha a hiperskálázók visszavágják a beruházásokat, a logikai EUV-megrendelések 1-2 évre lelassulnak
Kínai piacra vonatkozó export-tilalmak további bővítése (DUV-ra is), ami a bevétel 15-25%-át érintheti
Értékeltségi összehúzódás: P/E 62,9 trailing, EV/EBITDA 45 — tartós 5% feletti hozamkörnyezetben a növekedési papírok szorzója csökken
Tajvani geopolitikai eszkaláció, amely a legnagyobb vevő (TSMC) kapacitásbővítését bizonytalanná teszi
Technológiai verseny: a High-NA generáció késése vagy vevői elutasítása (költség/előny), illetve alternatív litográfiai megoldások
Belépés / Stop / Cél
A hosszú pozíció a fenti három részletből áll össze 2026 végéig; az SMA200 (kb. 1 335 EUR) alatti tartós zárás (1 265 EUR) a strukturális tézis időzítési hibáját jelzi, ott kiszállás. Ha a papír 2 045 EUR fölé emelkedik, a stop felhúzható a bekerülési ár fölé, és a maradék a 2 400-as cél felé futhat.
Belépő ár
1 597 EUR
ajánláskori
Stop-loss
1 265 EUR
-20.78%
Célár
2 4 EUR
+50.30%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,42 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A Micron tegnapi kirobbanó jelentése konkrétan megerősítette, hogy a HBM/DRAM-kapacitás 2027-ig lekötött és az árazási ciklus felfelé tart — ez a memóriagyártók EUV-beruházásain keresztül közvetlenül az ASML megrendelésállományába csatornázódik, a félvezető-szektor pedig (SMH +12% 20 nap) az egyetlen hely, ahová ma tőke áramlik. Az október 14-i Q3 jelentés 12 napon belül ad választ a 2027-es kitekintésre, ezért a lépcsőzetes belépés első harmada most, a többi a jelentés után indokolt; a 30,9-es előretekintő P/E magas, de a 1,11-es PEG mellett a strukturális, 1,5 éves sztoriban továbbra is benne van az 50%, ha a High-NA felfutás nem csúszik.
Teljesítménymérés — minden ajánlás
#
Ticker
Belépő ár
1 hó
3 hó
6 hó
1 év
2 év
6 hó alfa
#1
AZN.L
12 28 GBp
—
—
—
—
—
—
#2
RHM.DE
956,4 EUR
—
—
—
—
—
—
🌱
ASML.AS
1 597 EUR
—
—
—
—
—
—
Alfa = az ajánlás hozama mínusz a saját devizájában mért benchmark hozama azonos időszakon
(USD → SPY, EUR → Stoxx Europe 600, GBP → FTSE 100, HUF → BÉT-kosár), így nincs deviza-keveredés.
A középtávú ajánlásokat a 6 hónapos, a 🌱 hosszú távú növekedésit az 1 és 2 éves
oszlop értékeli érdemben — a rövidebb távokon a nagy ingadozás normális.