A kép kettős: a Nasdaq-100 és a félvezetők vezetik a ralit (QQQ 5n +3,2%, SMH +5,9%), de a szélesség nagyon szűk (RSP−SPY 20n −4,7%), a kisvállalatok (IWM 20n −6%) és a közművek (XLU RSI 24) mélyen túleladottak. A 10 éves US hozam 5,18%-on, a piac 60% feletti eséllyel árazza az októberi Fed-emelést, a high yield kötvények (HYG RSI 26,5) hitelpiaci stresszt jeleznek. Az olaj a Hormuz-blokád miatt 92 dollár, a heti −7,9% korrekció ellenére az iráni javaslat elutasítása tartósan magasan tarthatja. Ebben a környezetben alacsony multiplikátorú, készpénztermelő papírok és a mélyen leárazott, strukturális sztorik a védhető pozíciók; a magas P/E-jű növekedési nevek a kamatemelési kockázat miatt sérülékenyek. Egyik jelöltnél sem áll össze tökéletes belépő, ezért a confidence-eket lefelé kalibráltam.
Hormuzi-szoros: Trump elutasította az iráni újranyitási javaslatot, az olajkockázati prémium tartósan beépülUS hozamok 5% fölött, 60%+ Fed-kamatemelési esély októberre – nyomás a magas multiplikátorú növekedési papírokonHitelpiaci stressz: HYG és LQD több hete esik, a Russell 2000 és a közművek túleladottakMagyar politika: Tisza-kormány laktanya-korszerűsítési átcsoportosítás, szigorúbb vagyonadó 2027-től, euró legkorábban 2032Micron gyorsjelentés 3 napon belül, Broadcom eredménye 43%-kal nőtt változatlan árfolyam mellett – a félvezető-ciklus a fókuszban
#1 Középtáv — minőségi (~6 hónap)🇪🇺 Európai részvény
⚠ Gyenge setup
⚠️Az elemzői konszenzus célár (3918 GBp) csak 8,5%-kal van a mai ár felett, a 20%-os cél a konszenzusnál optimistább, tartósan 85-90 dolláros olajpálya feltételezésén alapul.
A Shell integrált olaj- és gázipari óriás: kutatás-termelés, a világ legnagyobb LNG-kereskedelmi portfóliója, finomítás, vegyipar és globális kiskereskedelmi hálózat. Bevételének és cash flow-jának zömét az upstream olaj- és gáztermelés, valamint az integrált gáz/LNG üzletág adja, amelyek közvetlenül a Brent- és a spot LNG-árakra érzékenyek.
Árfolyamgrafikon — SHEL.L
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 48
A Hormuz-blokád elhúzódásával a 90 dollár körüli olaj és a megugrott spot LNG-árak a Q3-Q4 eredményben csapódnak le, miközben a papír fwd P/E 9,6-on és EV/EBITDA 4,2-en forog. A negyedévenkénti 3-3,5 milliárd dolláros visszavásárlás és a 3,2%-os osztalék mellett egy 11,5-ös fwd P/E-re történő átárazás 4300-4350 GBp-t indokol.
Hajtóerők
Október 29-i Q3 gyorsjelentés: LNG-kereskedési és upstream eredmény konszenzus felett a 92 dolláros olaj mellett
Trump elutasította Irán egyhetes újranyitási javaslatát – a kockázati prémium nem tűnik el gyorsan
Agresszív részvény-visszavásárlás, D/E 40 mellett szinte adósságmentes mérleg, negatív béta (−0,22) a csökkenő piaci szélességű környezetben
Szektorrotáció az olcsó, cash flow-termelő energiapapírok felé 5%-os hozamkörnyezetben
Kockázatok
Hormuz gyors megnyitása vagy iráni-amerikai megállapodás: az olaj napok alatt visszaeshet 75 dollárra
Globális recessziós félelem a hitelpiaci stressz és a Fed-emelés miatt csökkenti az olajkeresletet
Október 29-i gyorsjelentés: ha a vegyipari szegmens vesztesége elviszi az upstream nyereséget, csalódás jöhet
Az árfolyam 15%-kal az SMA200 felett, 4%-ra a 52 hetes csúcstól – kifutott technikai kép
Elemzői célár csak +8,5%: a 20% a konszenzusnál merészebb feltételezés
Belépés / Stop / Cél
Az olaj heti −7,9%-os korrekciója és a Shell −0,8%-os napi esése enyhe belépőt ad; a pozíció felét most, a másik felét 3450-3500 GBp körüli (SMA50 közeli) visszatesztnél vagy a Q3 jelentés utáni napon érdemes felvenni. A gyorsjelentés 32 napra van, ezért a stop szélességét erre is méreteztem.
Belépő ár
3 611 GBp
ajánláskori
Stop-loss
3 12 GBp
-13.60%
Célár
4 34 GBp
+20.19%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,48 : 1
Hosszú táv — 1 év · Meggyőződés: 45
Egy év alatt a tartósan magas LNG-árak, a folyamatos részvényszám-csökkenés (évi ~4%) és az osztalék együtt 30% körüli teljes hozamot adhat, ha az olaj a 80 dolláros sávban marad. A Shell LNG-portfóliója strukturálisan profitál az európai és ázsiai energiabiztonsági diverzifikációból.
Hajtóerők
Évi ~4% részvényszám-csökkenés + 3,2% osztalék = 7% biztos hozamalap
LNG-szerződések átárazása a magasabb spot árak alapján 2027-re
Kapitulációs csúcs alatti értékeltség: fwd P/E 9,6 vs. történelmi 11-13-as sáv
Kockázatok
Olajár tartós visszaesése 70 dollár alá geopolitikai megoldás esetén
Globális recesszió a szigorodó monetáris politika következtében
Karbonadó és EU-szabályozási szigorítás az integrált olajcégekre
Belépés / Stop / Cél
Lépcsőzetes felépítés 6 hónapon át, minden 5-7%-os visszaesésnél újabb részlet; a stop az SMA200 (3142 GBp) alatti tartós záráshoz kötött.
Belépő ár
3 611 GBp
ajánláskori
Stop-loss
2 89 GBp
-19.97%
Célár
4 7 GBp
+30.16%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,51 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A Trump-Irán patthelyzet miatt a Hormuz-kockázat nem oldódik fel gyorsan, az olaj viszont heti −7,9%-ot korrigált, ami olcsóbb belépőt ad a Shell-be a Q3 gyorsjelentés előtt 32 nappal. A fwd P/E 9,6 és EV/EBITDA 4,2 mellett a papír a magas hozamkörnyezetben is olcsó, a negatív bétája pedig védelmet ad, ha a szűk tech-rali megbicsaklik.
#2 Középtáv — dinamikus (6-9 hónap)🇪🇺 Európai részvény
⚠️A trailing P/E 37,7 és az EV/EBITDA 21,4 magas, a papír a 2027-es eredményre (fwd P/E 18,4) árazott – ha a marzsjavulás csúszik, a mai ár is drágának bizonyulhat.
A Rheinmetall Európa legnagyobb lőszer- és páncélozott járműgyártója (Lynx, Puma, Leopard-komponensek, 155 mm-es tüzérségi lőszer, légvédelmi rendszerek), kisebb polgári autóipari üzletággal. Bevételének döntő többsége a védelmi szegmensekből – fegyverek és lőszer, járműrendszerek, elektronikai megoldások – származik, elsősorban német és más NATO-tagállami kormányzati megrendelésekből.
Árfolyamgrafikon — RHM.DE
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 8 hónap · Meggyőződés: 50
A részvény 51%-ot esett a csúcsról és 6%-ra van a 52 hetes mélyponttól, miközben az árbevétel 68,8%-kal nő, a 21 elemző konszenzus célára 1641 EUR (+67%) és a PEG 0,33. A november 5-i Q3 jelentés a kapacitásbővítés marzsjavulását igazolhatja, ami a fwd P/E 18,4-ről 24 körülire történő normalizálódással 1280 EUR-t indokol az SMA200 (1358) alatt.
Hajtóerők
November 5-i Q3 gyorsjelentés: a lőszerkapacitás felfutásával a marzs újra tágulhat az EPS −5,7% után
Európai NATO-tagok költségvetési döntései a 3,5% GDP-arányos védelmi célról a Q4-ben
A magyar Tisza-kormány laktanya-korszerűsítési átcsoportosítása és a régiós haderőfejlesztések – a Rheinmetall zalaegerszegi Lynx-gyára közvetlen kedvezményezett
Technikai kapituláció: RSI 37,5, SMA50 alatt 9,9%-kal, a 52 hetes alj közelében – az elemzői strong_buy és az ár közti szakadék rekordméretű
Kockázatok
Ukrajna-Oroszország tűzszünet vagy békemegállapodás: a 'békeosztalék' tovább nyomhatja a védelmi papírokat
Q3 jelentés: ha az EPS-csökkenés folytatódik és a 2026-os guidance-t vágják, a 52 hetes alj (929) elesik
Német költségvetési viták, a szuverén adósságkorlát politikai kockázata
Magas trailing P/E 37,7 – kamatemelési környezetben a hosszú duration-ű növekedési papírok tovább árazódhatnak le
20n volatilitás 36%, ATR 3,7% – nagy napi kilengések
Belépés / Stop / Cél
A pozíció felét a mai 980 körüli szinten, a másik felét vagy a 52 hetes alj (929) sikeres tesztjénél, vagy az 1090-es SMA50 visszahódításánál érdemes felvenni. A stop a 52 hetes alj alá, 835 EUR-ra kerül – ott a fordulat-tézis megdőlt, és új leértékelődési szakaszra kell számítani.
Belépő ár
982,4 EUR
ajánláskori
Stop-loss
835 EUR
-15.00%
Célár
1 28 EUR
+30.29%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,02 : 1
Hosszú táv — 1,2 év · Meggyőződés: 47
1-1,5 éves horizonton a több évre lekötött megrendelésállomány és a lőszer-/járműkapacitás megduplázása lehetővé teszi az eredménynormalizálódást, ami az elemzői célár (1641) irányába viheti a papírt; a 1500 EUR-os cél még ez alatt marad.
Kapacitásbővítés befejezése, fix költségek jobb kihasználtsága → marzstágulás
Európai védelmi költségvetések törvényi emelése a GDP 3,5%-ára
Kockázatok
Tartós európai béke és védelmi költségvetés-átütemezés
Ellátási lánc- és munkaerőhiány a kapacitásfelfutásnál
Politikai fordulat Németországban a védelmi adósságkivételről
Belépés / Stop / Cél
Három részletben, 4-6 hónapon át felépítve; a stop a 760 EUR alatti záráshoz kötött (a 2025 előtti konszolidációs zóna teteje).
Belépő ár
982,4 EUR
ajánláskori
Stop-loss
760 EUR
-22.64%
Célár
1 5 EUR
+52.69%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,33 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A Rheinmetall 51%-kal a csúcs alatt, 6%-ra a 52 hetes mélyponttól forog, míg az elemzői konszenzus (21 strong_buy, 1641 EUR célár) és a fundamentumok (árbevétel +68,8%, PEG 0,33) nem követték le az esést – ez a fordulat-fogadás klasszikus asszimetriája. A magyar kormány mai laktanya-korszerűsítési átcsoportosítása és a Q4 NATO-költségvetési döntések konkrét, 6 hónapon belüli katalizátorok, a november 5-i Q3 jelentés pedig a marzsfordulat igazolásának első lehetősége.
🌱 Hosszú táv — növekedés (1-2 év)📊 ETFNukleáris reneszánsz és urán🎯 Cél 1,5 év alatt: +52%
🌱 Hosszú távú növekedési pozíció: 1-2 éves tartásra szánt, strukturális témára épülő ajánlás. A tézis beéréséhez idő kell, és közben jelentős átmeneti visszaesés is előfordulhat. A tág stop épp ezért van: nem a napi zajra, hanem a tézis megdőlésére szól.
⚠️Az alap kb. 15%-át adó SMR-fejlesztők (Oklo, NuScale, Centrus) még bevétel nélkül vagy veszteségesen árazódnak, ott az értékeltség klasszikus mutatókkal nem mérhető, és a 5%-os kamatkörnyezet különösen sújtja őket.
URNU.DE
Global X Uranium UCITS ETF USD Acc
XETRA · Energy / Uranium & Nuclear
Vegyes
48Meggyőződés
Ár az ajánláskor 21,71 EURRSI(14) 40.9Napi kilengés (ATR) 3.28%Volatilitás 41.8%52h csúcstól -32.7%
📐 Javasolt portfólió-arány: 6%
Mi van az alapban?
Az alap legnagyobb tételei a Cameco (14,5%), a NexGen Energy (7,4%), az Uranium Energy Corp (6,9%), az Oklo (6,8%) és a Kazatomprom (5,6%) – vagyis uránbányászokra, fejlesztési projektekre és kis moduláris reaktor (SMR) fejlesztőkre (NuScale 3,6%, Centrus 3,7%) koncentrál. Szektorilag 60% energia, 26% ipar és 7% közmű, tehát a nukleáris üzemanyag-ellátási lánc egészére – bányától a reaktorig – ad kitettséget.
Cameco Corp14,5%NexGen Energy Ltd7,4%Uranium Energy Corp6,9%Oklo Inc Class A Shares6,8%National Atomic Co Kazatomprom JSC GDR - Regulation S5,6%Paladin Energy Ltd4,3%Energy Fuels Inc4,2%Centrus Energy Corp Class A3,7%NuScale Power Corp Class A3,6%Denison Mines Corp3,5%
energia 60,2%ipar 26%közmű 7,3%alapanyag 5,4%technológia 1,1%
A tételek és a szektormegoszlás a Yahoo Finance friss alapadataiból származnak · alapkezelő: Global X
Árfolyamgrafikon — URNU.DE
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 45
Fél év alatt a sztori addig juthat, hogy a −33%-os korrekció után az alap visszatesztelje az SMA200-at (25,3 EUR): ehhez elég a hosszú távú uránszerződéses ár stabilizálódása és egy-két új reaktorépítési/PPA-bejelentés. Ha viszont a 52 hetes alj (20,3) elesik és 18,6 alatt zár, a kamatemelés okozta SMR-kapituláció felülírja a strukturális tézist – ott ki kell szállni és később újra belépni.
Hajtóerők
Az adatközponti áramigény miatt kötött hosszú távú nukleáris PPA-k (hyperscalerek) folyamatos bejelentései
A Hormuz-válság újra napirendre tette az energiabiztonságot: importfüggetlen alaperőmű-kapacitás felértékelődik
Kazatomprom és Cameco termelési guidance – a kínálati fegyelem tartja a spot uránárat
Technikai: RSI 40,9, 32,7% a csúcs alatt, 7%-ra a 52 hetes aljtól – a rossz hírek nagy része beárazott
Kockázatok
Fed-kamatemelés: az SMR-nevek (Oklo, NuScale) hosszú duration-ű, bevétel nélküli papírok, tovább eshetnek
Spot uránár további gyengülése, ha a közművek kivárnak a szerződéskötéssel
Az alap 41,8%-os éves volatilitása fél év alatt könnyen kiüthet egy szűk stopot
Egy-egy nagyobb reaktor-projekt csúszása vagy engedélyezési kudarc az USA-ban
Belépés / Stop / Cél
Az első részletet most, a 52 hetes alj felett; a második részletet vagy 20,3 EUR sikeres tesztjénél, vagy a 22,85-ös SMA50 visszahódításánál. Fél éves stop 18,6 EUR – a 52 hetes alj alatti szint, ahol a korrekció új medvefázisba fordulna.
Belépő ár
21,71 EUR
ajánláskori
Stop-loss
18,6 EUR
-14.31%
Célár
25,6 EUR
+17.95%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,25 : 1
Hosszú táv — 1,5 év · Meggyőződés: 50
1-1,5 éves horizonton a strukturális urándeficit – a 2030-ig bejelentett reaktorépítések és üzemidő-hosszabbítások kereslete meghaladja a bányászati kínálatot – a hosszú távú szerződéses ár emelkedésén keresztül az uránbányászok (az alap 60%-a) eredményét hajtja. A 52 hetes csúcs (32,2 EUR) visszahódítása és enyhe túllépése 33 EUR-ra 52%-os potenciált jelent, ez nem új rekord, hanem a mostani korrekció visszafordulása.
Hajtóerők
Többéves beruházási ciklus: USA, Franciaország, Japán, Kína, India reaktorépítései és üzemidő-hosszabbításai
Hyperscalerek (adatközpontok) nukleáris PPA-i és SMR-finanszírozása – az áramigény szabályozói kényszerrel párosul
Kínálati szűkösség: az új bányaprojektek (NexGen Rook I, Denison Phoenix) 2028 előtt nem termelnek
Kazatomprom termelési fegyelme és a nyugati orosz dúsítási tilalom (Centrus kedvezményezett)
Energiabiztonsági fordulat a Hormuz-válság után: importfüggetlen alaperőművek felértékelődése
Kockázatok
Tartósan 5% feletti hozamkörnyezet: a tőkeigényes reaktor- és bányaprojektek finanszírozása drágul, késik
SMR-fejlesztők (Oklo, NuScale) engedélyezési vagy technológiai kudarca, tőkeemelési hígítás
Nukleáris baleset vagy politikai fordulat (pl. új szabályozói moratórium) a szektor egésze ellen
Kazatomprom termelésbővítése vagy másodlagos készletek piacra dobása letörheti az uránárat
Az alap 41,8%-os volatilitása mellett a −22%-os stop is elérhető egy makrosokk esetén
Belépés / Stop / Cél
Három részletben, 6 hónapon át felépített pozíció, a visszaeséseket kihasználva; a hosszú távú stop 16,9 EUR (a 52 hetes alj alatt 17%, ~7×ATR), ahol az uránciklus-tézist magának a szektornak a strukturális lefordulása döntené meg.
Belépő ár
21,71 EUR
ajánláskori
Stop-loss
16,9 EUR
-22.14%
Célár
33 EUR
+52.04%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,35 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
Az uránszektor 33%-ot esett a csúcsról és a 52 hetes alj közelében forog, miközben a hosszú távú hajtóerők – reaktorépítések, adatközponti PPA-k, 2028 előtt nem bővülő bányakínálat – változatlanok; a Hormuz-válság és a mai iráni-amerikai patthelyzet ráadásul újra energiabiztonsági prémiumot ad az importfüggetlen alaperőmű-kapacitásnak. A 5% feletti hozamok már beárazták az SMR-nevek kamatérzékenységét, így a 1-1,5 éves belépő aszimmetriája jobb, mint a csúcs közeli belépés lett volna – ezért ETF-ként, koncentrált 6%-os súllyal, lépcsőzetes felépítéssel érdemes.
Teljesítménymérés — minden ajánlás
#
Ticker
Belépő ár
1 hó
3 hó
6 hó
1 év
2 év
6 hó alfa
#1
SHEL.L
3 611 GBp
—
—
—
—
—
—
#2
RHM.DE
982,4 EUR
—
—
—
—
—
—
🌱
URNU.DE
21,71 EUR
—
—
—
—
—
—
Alfa = az ajánlás hozama mínusz a saját devizájában mért benchmark hozama azonos időszakon
(USD → SPY, EUR → Stoxx Europe 600, GBP → FTSE 100, HUF → BÉT-kosár), így nincs deviza-keveredés.
A középtávú ajánlásokat a 6 hónapos, a 🌱 hosszú távú növekedésit az 1 és 2 éves
oszlop értékeli érdemben — a rövidebb távokon a nagy ingadozás normális.