← Vissza | 2026-09-24
Piaci összefoglaló — 2026-09-24
A kép kettős: a Nasdaq és a félvezetők 5 napon +5-10%-ot raliztak, de a szélesség szűk (RSP−SPY 20n −5%), a Russell 2000 és az egyenlő súlyú S&P túladott közelben van, a high yield (HYG RSI 30) hitelpiaci stresszt jelez, és a 10 éves US hozam 5,11%-ra ugrott a további Fed-kamatemelési várakozások miatt. A VIX 15 alatt még nyugodt, az olaj 92 dollár felett, a réz erős, az arany 20 napon −8%. Ilyen környezetben a drága, hozamérzékeny növekedési papírok sebezhetők, míg a készpénztermelő energia és a mélyen korrigált, de szerződéssel fedezett ciklikusok relatív előnyben lehetnek — tiszta, széles előny azonban ma nincs, ezért a confidence-eket a historikus 55%-os találati sávhoz kalibráltuk.
Fed-kamatemelési ciklus és 5% feletti US hozamok nyomják a részvényeket Hitelpiaci stressz jelei (HYG túladott, IG kötvények esnek) Európai védelmi kényszer: CIA-figyelmeztetés orosz tengeri drónfenyegetésre Schneider Electric megerősített Shelly-felvásárlása (70 EUR/részvény) — villamosítási konszolidáció Olaj 90 dollár felett, közel-keleti feszültség és US–kínai egyeztetések MNB lépése és euró-narratíva erősíti a magyar piac iránti külföldi bizalmat
#1 Középtáv — minőségi (~6 hónap)🇪🇺 Európai részvény
⚠ Gyenge setup
SHEL.L
Shell plc
LSE · Energy / Oil & Gas Integrated
Vegyes
52Meggyőződés
Ár az ajánláskor 3 51 GBpRSI(14) 55.4Napi kilengés (ATR) 1.87%Volatilitás 18.6%P/E 10.6előretekintő P/E 9.5Osztalékhozam 3.3%Béta -0.2252h csúcstól -6.6%Elemzői célár 3 895 GBp (+11.0%)Gyorsjelentés 2026-10-29 (35 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 10%
Mivel foglalkozik a cég?
A Shell integrált olaj- és gázipari óriás: bevétele az upstream kitermelésből, a világ legnagyobb LNG-kereskedelmi üzletágából, a finomításból és a kiskereskedelmi üzemanyag-hálózatból származik. A profit legnagyobb részét az Integrated Gas és az Upstream szegmens adja, amit a menedzsment negyedévenkénti osztalékkal és folyamatos részvény-visszavásárlással oszt vissza.
Árfolyamgrafikon — SHEL.L
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 52
92 dollár feletti WTI mellett a Shell fwd P/E 9,5 és EV/EBITDA 4,2 értékeltsége az amerikai integrált versenytársak alatt van; a Q3 (okt. 29.) és Q4 jelentések rekord közeli szabad cash flow-t hozhatnak, ami a visszavásárlás gyorsításával és a multiplikátor 11-11,5x-re zárkózásával ~20% felfelé teret ad — ehhez az olajnak 80 dollár felett kell maradnia.
Hajtóerők
  • WTI 92,7 USD, 60 napon +33%: a Q3 realizált árak és az LNG-marzsok magasak
  • Fwd P/E 9,5, EV/EBITDA 4,2, 3,3% osztalékhozam + visszavásárlás: a teljes hozam kétszámjegyű alap esetben is
  • Negatív béta (−0,22) és 18,6% éves volatilitás: risk-off fordulatban relatív menedék
  • SMA50 (+3,9%) és SMA200 (+12,2%) felett, RSI 55 — egészséges trend, nincs túlfűtöttség
Kockázatok
  • Az elemzői konszenzus célár (3895 GBp) csak +11%-ot enged, a 20% értékeltségi felzárkózást feltételez
  • Olajár-visszaesés 80 USD alá (kínai kereslet, OPEC+ kínálatbővítés) gyorsan levágja az FCF-et
  • Q3 gyorsjelentés okt. 29.: a kereskedési eredmény kiszámíthatatlan, negatív meglepetés −5-8%-ot okozhat
  • GBp-ben jegyzett papír: a font/forint mozgás plusz kockázat a HUF-alapú befektetőnek
Belépés / Stop / Cél
Belépés a mai 3510 GBp körüli szinten, a pozíció felét most, a másik felét a Q3 gyorsjelentés (okt. 29.) utáni napon — ha a jelentés erős FCF-et és fenntartott visszavásárlást mutat, a második láb igazolt; ha 3300 alá esik előtte, várjunk.
Belépő ár
3 51 GBp
ajánláskori
Stop-loss
3 095 GBp
-11.82%
Célár
4 215 GBp
+20.09%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,70 : 1
Hosszú táv — 1 év · Meggyőződés: 50
Egy év alatt a strukturálisan szűk globális LNG-piac és a fegyelmezett tőkeallokáció mellett a Shell multiplikátora közelítheti az amerikai integráltak szintjét, a visszavásárlások pedig évi 4-5%-kal csökkentik a részvényszámot; így 4500 GBp feletti árszint reális 85-95 dolláros olaj mellett.
Hajtóerők
  • LNG-portfólió: kínálati szűkösség 2027-ig, hosszú távú szerződések
  • Részvényszám-csökkentés évi 4-5%: EPS-növekedés stagnáló eredmény mellett is
  • Energiaszektor mint inflációs fedezet emelkedő hozamkörnyezetben
Kockázatok
  • Globális recesszió és olajkereslet-visszaesés
  • Energia-átmeneti szabályozói nyomás Európában (windfall adó, kibocsátási költség)
  • Szektorrotáció vissza a technológiába, ha a Fed-ciklus véget ér
Belépés / Stop / Cél
Lépcsőzetes felépítés 3300-3600 GBp között, hosszú távon a 2900 alatti zárás jelzi, hogy az olajciklus megfordult és a tézis megdőlt.
Belépő ár
3 51 GBp
ajánláskori
Stop-loss
2 89 GBp
-17.66%
Célár
4 56 GBp
+29.91%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,69 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A 10 éves US hozam 5,11%-on és a hitelpiaci stressz mellett a pénz a drága növekedési papírokból a készpénztermelő, alacsony multiplikátorú szektorok felé keres utat — a Shell fwd P/E 9,5 és EV/EBITDA 4,2 mellett ennek természetes célpontja. A WTI 60 napon +33%-ot emelkedett, de a Shell csak +19%-ot 3 hónapon, azaz a részvény még nem árazta be teljesen a magasabb olajat, miközben 35 napra van az erős Q3-as FCF-jelentés. A papír negatív bétája külön értékes egy olyan piacon, ahol a szélesség szűk és a kisrészvények már esnek.
#2 Középtáv — dinamikus (6-9 hónap)🇪🇺 Európai részvény
⚠️Trailing P/E 39,3 és EV/EBITDA 22,2 mellett az árazás még mindig a 2027-es kapacitásbővítésre épít; a fwd P/E 19,2 csak akkor igazolt, ha a 68,8%-os árbevétel-növekedés marzsjavulással párosul, a trailing EPS ugyanis −5,7%-ot mutat.
RHM.DE
Rheinmetall AG
XETRA · Industrials / Aerospace & Defense
Vegyes
47Meggyőződés
Ár az ajánláskor 991,4 EURRSI(14) 36Napi kilengés (ATR) 3.7%Volatilitás 35.6%P/E 39.3előretekintő P/E 19.2Osztalékhozam 1.16%Béta 0.4352h csúcstól -50.6%Elemzői célár 1 641 EUR (+65.6%)Gyorsjelentés 2026-11-05 (42 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 6%
Mivel foglalkozik a cég?
A Rheinmetall Európa legnagyobb szárazföldi védelmi gyártója: lőszer, tüzérségi lövegek, Puma és Lynx harcjárművek, légvédelmi rendszerek és drónelhárítás adják bevétele döntő részét, kisebb részben pedig autóipari alkatrészek. A bevétel java a német Bundeswehr, az ukrán újrafegyverzés és a NATO-tagállamok többéves keretszerződéseiből származik, a megrendelésállomány több évnyi kapacitást fed le.
Árfolyamgrafikon — RHM.DE
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 8 hónap · Meggyőződés: 48
A papír a 52 hetes csúcstól −50,6%-ra, a 52 hetes alj felett csak +6,7%-kal, SMA200 alatt 27%-kal, RSI 36-nál áll — miközben az árbevétel +68,8%-kal nő, a fwd P/E 19,2, a PEG 0,34, és 21 elemző strong_buy konszenzussal 1641 EUR célárat (+65,6%) ad. Egy 6-9 hónapos fordulat a Q3 (nov. 5.) megrendelés-bejelentéseivel és a marzsjavulás első jeleivel 1290 EUR-ig (+30%) viheti, ami még mindig a SMA200 (~1366) alatt marad.
Hajtóerők
  • Elemzői célár 1641 EUR (+65,6%), 21 elemző strong_buy — extrém rés a piaci ár és a konszenzus között
  • CIA-figyelmeztetés az orosz tengeri drónfenyegetésre (Spanyolország, Franciaország, Olaszország): gyorsított európai légvédelmi/drónelhárítási beszerzések
  • Árbevétel +68,8%: a megrendelésállomány konvertálása bevételre, 2027-es kapacitásbővítés
  • Technikai: 52 hetes alj (~929 EUR) közelében, RSI 36 — a negatív momentum kifulladásának jelei
Kockázatok
  • Az árfolyam-momentum még negatív (1 hónap −11,9%, 6 hónap −33%): a fordulat időzítése bizonytalan, lehet, hogy először a 52 hetes alj tesztje jön
  • Trailing EPS −5,7% és 6,26% marzs: ha a Q3 (nov. 5.) marzscsökkenést mutat, újabb konszenzus-levágás jön
  • Ukrajnai tűzszünet/béke-narratíva vagy német költségvetési vita: a szektor egészére −15-20%-os sokkot hozhat
  • 35,6% éves volatilitás, 3,7% napi ATR: a 15%-os stop is kiüthető egy rossz héten
Belépés / Stop / Cél
Első harmad most 990 EUR körül, második harmad ha a papír visszazár a SMA50 (~1088) fölé megerősítve a fordulatot, vagy a 52 hetes alj (929) sikeres tesztje után; a Q3 jelentés (nov. 5.) előtt ne legyen teljes a pozíció. A 840 EUR alatti zárás azt jelenti, hogy a piac tartósan leértékeli a szektort, a tézis megdőlt.
Belépő ár
991,4 EUR
ajánláskori
Stop-loss
840 EUR
-15.27%
Célár
1 29 EUR
+30.12%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,97 : 1
Hosszú táv — 1,3 év · Meggyőződés: 45
1-1,5 éven a 2027-es kapacitásbővítés, a NATO-tagállamok GDP-arányos védelmi célszámai és a szerződéssel lefedett megrendelésállomány újra kétszámjegyű EPS-növekedést hozhat, ami a fwd P/E 19,2-ről 22-24x-re történő visszaárazódással 1500 EUR (+51%) felé nyithat utat — még mindig a konszenzus célár alatt.
Hajtóerők
  • Többéves európai védelmi költségvetési kényszer, nemzeti beszerzési programok
  • 2027-es lőszer- és harcjármű-kapacitás üzembe állása
  • Elemzői konszenzus 1641 EUR: a rés zárása önmagában +65%
Kockázatok
  • Tartós béke Ukrajnában és a védelmi kiadások lassítása
  • Végrehajtási hibák a kapacitásbővítésben, marzserózió
  • Német politikai fordulat a védelmi költségvetésben
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távon a 760 EUR alatti zárás (−23%) a 52 hetes alj mély törése — ott a strukturális védelmi tézis piaci elutasítását kell elfogadni.
Belépő ár
991,4 EUR
ajánláskori
Stop-loss
760 EUR
-23.34%
Célár
1 5 EUR
+51.30%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,20 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A Rheinmetall a 52 hetes csúcs feléért kapható, RSI 36-nál, a 52 hetes aljtól 6,7%-ra, miközben az árbevétel +68,8%-kal nő és 21 elemző 1641 EUR-os célárat tart — ez a legnagyobb értékeltségi rés a jelöltlistán. Ma új katalizátor a CIA figyelmeztetése az orosz tengeri drónfenyegetésre Spanyolország, Franciaország és Olaszország felé, ami a légvédelmi és drónelhárító beszerzések gyorsítását jelenti, ahol a Rheinmetall (Skynex, Skyranger) vezető szállító. A belépés kontrariánus, ezért lépcsőzetes és kis súlyú.
🌱 Hosszú táv — növekedés (1-2 év)🇪🇺 Európai részvényVillamosítás és energiamenedzsment (adatközponti áramigény)🎯 Cél 2 év alatt: +37%
🌱 Hosszú távú növekedési pozíció: 1-2 éves tartásra szánt, strukturális témára épülő ajánlás. A tézis beéréséhez idő kell, és közben jelentős átmeneti visszaesés is előfordulhat. A tág stop épp ezért van: nem a napi zajra, hanem a tézis megdőlésére szól.
⚠️P/E 34,5 és EV/EBITDA 21,3 mellett a papír a szektorátlag felett árazott, az elemzői konszenzus célára (329,5 EUR) csak +11,7%-ot enged — a 50%-os küszöb az adatokból nem igazolható, ezért a cél őszintén +37%.
SU.PA
Schneider Electric S.E.
Paris · Industrials / Specialty Industrial Machinery
Vegyes
46Meggyőződés
Ár az ajánláskor 295 EURRSI(14) 54.5Napi kilengés (ATR) 2.64%Volatilitás 37%P/E 34.5előretekintő P/E 24.2Osztalékhozam 1.42%Béta 1.1552h csúcstól -5.5%Elemzői célár 329,51 EUR (+11.7%)
📐 Javasolt portfólió-arány: 7%
Mivel foglalkozik a cég?
A Schneider Electric energiamenedzsment- és ipari automatizálási cég: bevételének mintegy háromnegyede az elektromos elosztóberendezésekből, adatközponti áramellátásból és hűtésből (APC, Motivair), épületautomatizálásból és hálózati megoldásokból, negyede az ipari automatizálásból és szoftverből (AVEVA) származik. A ma megerősített, 70 EUR/részvényes Shelly Group-ajánlat az okosotthon- és épületenergia-menedzsment réteget erősíti, a legnagyobb végpiaci hajtóerő pedig az adatközponti és hálózati beruházási ciklus.
Árfolyamgrafikon — SU.PA
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 45
Fél év alatt a Q3 üzleti jelentés (október vége), a Shelly-akvizíció lezárása és az adatközponti megrendelések folytatódó növekedése a papírt a 52 hetes csúcs (~312) fölé, 340 EUR körüli szintre vihetik; a tézis időközben akkor bukik, ha az adatközponti capex-ciklus lassulását jelzi a menedzsment vagy a Fed-emelések miatt a hosszú duration ipari növekedési papírokból tőkekivonás indul.
Hajtóerők
  • EPS növekedés +29,3%, árbevétel +9,8%, strong_buy konszenzus 24 elemzőtől
  • Shelly Group felvásárlás megerősítve (70 EUR/részvény, igazgatóság támogatja) — szoftveres és okosotthon-réteg bővül
  • SMA50 és SMA200 felett (+2,5%, +11,4%), RSI 54: egészséges, nem túlfűtött trend
  • Réz +9% 60 napon: az elektrifikációs ciklus keresleti jelzése
Kockázatok
  • Trailing P/E 34,5: hozamemelkedésnél a multiplikátor 28x-re szűkülhet, ami −15-20%-ot jelent változatlan eredmény mellett
  • Adatközponti capex-lassulás vagy AI-beruházási kiábrándulás: a legnagyobb növekedési láb
  • 37% éves volatilitás a 20 napos ablakon — a papír a stabil fundamentumhoz képest szokatlanul mozgékony
  • Európai ipari kereslet (DAX 20n −3,3%) gyengesége az automatizálási szegmenst húzhatja
Belépés / Stop / Cél
Belépés 285-300 EUR között lépcsőzetesen, a pozíció fele most, fele a Q3 kereskedési frissítés után; a 252 EUR alatti zárás (SMA200 alatt ~5%) fél éven belül a trend megtörését jelzi.
Belépő ár
295 EUR
ajánláskori
Stop-loss
252 EUR
-14.58%
Célár
342 EUR
+15.93%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,09 : 1
Hosszú táv — 2 év · Meggyőződés: 48
Két éven a globális adatközponti áramellátás, a hálózatbővítés és az épületvillamosítás strukturális kereslete évi 12-16%-os EPS-növekedést támogat; ez fenntartott ~24x fwd P/E mellett 400-410 EUR-t indokol (+37%), a Shelly és korábbi szoftveres akvizíciók pedig a visszatérő bevétel arányát emelik, ami a multiplikátort védi.
Hajtóerők
  • Adatközponti áramigény többéves beruházási ciklusa (hyperscaler PPA-k, hűtés, elosztás)
  • Hálózati és épületvillamosítási szabályozói kényszer az EU-ban és az USA-ban
  • Szoftveres/visszatérő bevétel (AVEVA, Shelly) növekvő súlya a marzsban
  • Réz és ipari ciklus fordulata a globális kamatcsúcs után
Kockázatok
  • AI-adatközponti túlépítés és capex-visszavágás 2027-ben — a növekedési láb legnagyobb kockázata
  • Tartósan 5% feletti hozamok: a 34,5x P/E-vel árazott ipari növekedési papírok multiplikátor-kompressziója
  • Akvizíciós integrációs hibák, kínai versenytársak árnyomása az elosztóberendezéseknél
  • Az elemzői célár (329,5) csak +11,7%: a piac ma nem áraz 50%-os potenciált, a felfelé rés az eredménynövekedésből kell, hogy jöjjön
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távú felépítés 270-300 EUR között három lépésben; a 240 EUR alatti zárás (SMA200 alatt ~9%, a 52 hetes alj 220 felett) jelzi, hogy a villamosítási ciklus lassul, ott a tézis megdőlt.
Belépő ár
295 EUR
ajánláskori
Stop-loss
240 EUR
-18.64%
Célár
405 EUR
+37.29%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,00 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A ma megerősített Shelly Group-felvásárlás (70 EUR/részvény, igazgatóság támogatja) konkrét jele annak, hogy a Schneider a hardveres elosztás mellé szoftveres és okos-energiamenedzsment réteget épít — ez a többéves villamosítási tézis mai, kézzelfogható lépése. A papír a 52 hetes csúcstól −5,5%-ra, SMA50 és SMA200 felett, RSI 54-nél áll, azaz nem túlfűtött, miközben az EPS +29%-kal nő és 24 elemző strong_buy-t tart. Őszintén: az 50%-os küszöb az adatokból nem igazolható, a reális 1-2 éves cél +37%, ezért a súly mérsékelt és a confidence 50 alatti.
Teljesítménymérés — minden ajánlás
#TickerBelépő ár1 hó3 hó6 hó1 év2 év6 hó alfa
#1 SHEL.L 3 51 GBp — — — — — —
#2 RHM.DE 991,4 EUR — — — — — —
🌱 SU.PA 295 EUR — — — — — —
Alfa = az ajánlás hozama mínusz a saját devizájában mért benchmark hozama azonos időszakon (USD → SPY, EUR → Stoxx Europe 600, GBP → FTSE 100, HUF → BÉT-kosár), így nincs deviza-keveredés. A középtávú ajánlásokat a 6 hónapos, a 🌱 hosszú távú növekedésit az 1 és 2 éves oszlop értékeli érdemben — a rövidebb távokon a nagy ingadozás normális.