← Vissza | 2026-09-19
Piaci összefoglaló — 2026-09-19
A Fed Warsh vezetésével kamatot emelt és az inflációra fókuszál, a rövid és középlejáratú amerikai hozamok túlvett tartományba futottak (10Y 5,0%), miközben a VIX 14,8-nál nyugodt. A rali szűk: a Nasdaq-100 tartja magát a tech és félvezetők miatt, de a Dow, a Russell 2000, az egyenlő súlyú S&P és az európai indexek 20 napon 2-5%-ot estek, a közmű és ipar szektor RSI-je 31-34. A WTI 100 dollár fölött van (+42% 60 napon), a réz +11%, a bitcoin +23%, ami inflációs/reáleszköz-rotációra utal; a magyar piac (OTP, MOL) relatíve erős, a forint gyengül. Nincs credit stressz, de a kamatemelés és a szűk piaci szélesség óvatosságra int: a mai kép nem ad tiszta, széles alapú előnyt, ezért a konfidenciák mérsékeltek.
A Fed (Warsh) kamatot emelt, az inflációra fókuszál – a hozamok emelkednek, a kötvények és a kamatérzékeny szektorok gyengülnek WTI 100 dollár fölött, réz és bitcoin erős – reáleszköz- és inflációs fedezeti rotáció Szűk rali: a nagy tech és a félvezetők (SMH +2,2% ma, AMD, Sandisk kitörés) visznek mindent, a kis kapitalizáció és az európai indexek esnek SEC tokenizált részvény-mentesség, NYSE onchain tesztek – kripto-infrastruktúra erősödik Magyar belpolitika: elszámoltatási lépések, állami szerződések felülvizsgálata – hazai kockázati prémium kérdése
#1 Középtáv — minőségi (~6 hónap)📊 ETF
⚠ Gyenge setup
WNRG.L
SPDR MSCI World Energy UCITS ETF
LSE · Energia
Vegyes
50Meggyőződés
Ár az ajánláskor 79,12 USDRSI(14) 55.7Napi kilengés (ATR) 1.63%Volatilitás 18.3%P/E 0.252h csúcstól -2.8%
📐 Javasolt portfólió-arány: 10%
Mi van az alapban?
Az alap legnagyobb tételei az ExxonMobil (17,9%), a Chevron (10,2%), a Shell (6,8%), a TotalEnergies (4,6%) és a ConocoPhillips (4,3%), kiegészítve olyan finomítókkal és csővezeték-üzemeltetőkkel, mint a Marathon Petroleum, a Valero és az Enbridge. Szektorilag 99,9% energia, tehát tiszta, globális kitettséget ad az integrált olaj- és gázóriások, a kitermelők és a finomítók cash flow-jára.
ExxonMobil Holdings Corp 17,9%Chevron Corp 10,2%Shell PLC 6,8%TotalEnergies SE 4,6%ConocoPhillips 4,3%Enbridge Inc 3%Marathon Petroleum Corp 2,9%BP PLC 2,9%Valero Energy Corp 2,9%Canadian Natural Resources Ltd 2,8%
energia 99,9%
A tételek és a szektormegoszlás a Yahoo Finance friss alapadataiból származnak · alapkezelő: State Street Global Advisors Europe Limited
Árfolyamgrafikon — WNRG.L
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 50
A WTI 100 dollár fölé futott (+42% 60 napon), az energia-részvények viszont csak +18%-ot mozogtak 3 hónapon, vagyis az eredményrevíziók még nem árazódtak be: a nagy olajcégek szabad cash flow-ja 100 dolláros olajnál ugrásszerűen nő, ami osztalékemelést és visszavásárlást hoz. Kamatemelő Fed és emelkedő hozamok mellett az energia az egyik kevés szektor, amely inflációs fedezet is, a rotáció a drága tech felől ide már elkezdődött (XLE +20% 60 napon).
Hajtóerők
  • 100 dollár feletti WTI, feszes kínálat – a Q3-Q4 gyorsjelentések rekord cash flow-t hozhatnak
  • Osztalék- és részvény-visszavásárlási programok bővítése (Exxon, Chevron, Shell)
  • Inflációs/reáleszköz-rotáció a Fed kamatemelése és 5%-os 10 éves hozam mellett
  • Az energiaszektor P/E-je még mindig index alatti diszkonton van
Kockázatok
  • Az olajár gyors visszaesése 85 dollár alá (keresletromlás, OPEC+ kínálatbővítés) megtörné a tézist
  • Recessziós félelem a Fed szigorítása miatt – ciklikus szektorként az energia is esne
  • Az ETF 52 hetes csúcsához közel van (-2,8%), egy rövid korrekció valószínű a belépés után
  • Politikai/adóztatási kockázat az extraprofit miatt Európában
Belépés / Stop / Cél
Belépés két lépcsőben: fél pozíció most 79 dollár körül, a másik fél egy 75-76 dolláros visszatesztnél (SMA50 közelében) vagy a 82 dolláros 52 hetes csúcs feletti kitörésnél. A stop a SMA200 (kb. 69 USD) alatt van, mert ott már az egész olajciklus-tézis megkérdőjeleződne.
Belépő ár
79,12 USD
ajánláskori
Stop-loss
68,6 USD
-13.30%
Célár
95 USD
+20.07%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,51 : 1
Hosszú táv — 1 év · Meggyőződés: 45
Egyéves horizonton az alacsony beruházási ciklus és a feszes kínálat miatt tartósan 80-100 dolláros olaj árazódhat, a szektor eredményei és a tőkejuttatások az indexnél gyorsabban nőnek, miközben az árazási diszkont záródik.
Hajtóerők
  • Többéves alulberuházás a kitermelésben – strukturálisan feszes kínálat
  • Osztalékhozam + visszavásárlás 6-8%-os teljes tőkejuttatás
  • Geopolitikai ellátási prémium fennmaradása
Kockázatok
  • Globális recesszió és keresletcsökkenés
  • Energia-átmenet gyorsulása, szabályozói terhek
  • Dollár erősödés nyomása a nyersanyagokon
Belépés / Stop / Cél
Hosszabb tartásnál a SMA200 alatti tartós zárás (kb. 69 USD alatt) jelezné, hogy az olajciklus megfordult; a stop ezért 61,5 dollárnál, az 52 hetes sáv középső részén van.
Belépő ár
79,12 USD
ajánláskori
Stop-loss
61,5 USD
-22.27%
Célár
104 USD
+31.45%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,41 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A WTI 100 dollár fölött, 60 napon +42%-ot ment, de az energia-részvények ennek csak egy részét árazták be (WNRG.L 3h +18%), az eredménybecslések emelkedése pedig a következő gyorsjelentési szezonban jön. A Fed kamatemelése és az 5%-os 10 éves hozam a hosszú duration tech ellen, a cash flow-gazdag, inflációs fedezetet adó energia mellett szól. Az RSI 55,7 nem túlvett, az ETF a SMA50 fölött 4,6%-kal konszolidál – ez rendezett belépési pont a 52 hetes csúcs alatt.
#2 Középtáv — dinamikus (6-9 hónap)🇺🇸 Amerikai részvény
⚠️A P/B 11,4 és az EV/EBITDA 16,5 egy ciklikus memóriagyártónál csúcsciklusi árazás; a 6,5-ös forward P/E csak akkor tartható, ha a DRAM/HBM-árak 2027-ig nem fordulnak le – az árciklus fordulata esetén az árfolyam 30-40%-ot eshet.
MU
Micron Technology, Inc.
NasdaqGS · Félvezetők / memória
Vegyes
52Meggyőződés
Ár az ajánláskor 1 016 USDRSI(14) 58.3Napi kilengés (ATR) 4.85%Volatilitás 52.2%P/E 22.9előretekintő P/E 6.5Osztalékhozam 0.05%Béta 2.2252h csúcstól -19.1%Elemzői célár 1 513 USD (+49.0%)Gyorsjelentés 2026-09-30 (11 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 6%
Mivel foglalkozik a cég?
A Micron a világ egyik legnagyobb memóriachip-gyártója: DRAM, HBM (nagy sávszélességű, AI-gyorsítókhoz használt memória) és NAND flash lapkákat gyárt és értékesít. Bevételének döntő része adatközponti és AI-szerverekbe szállított DRAM/HBM-ből származik, kisebb részben mobil, PC és autóipari memóriából.
Árfolyamgrafikon — MU
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 7 hónap · Meggyőződés: 55
Az AI-szerverek HBM- és DRAM-igénye miatt a memóriakapacitás 2027-ig lekötött, az árak emelkednek, a marzs 55,9%-ra tágult; a 11 nap múlva érkező gyorsjelentés és a következő két negyedév további eredményrevíziókat hozhat, az elemzői konszenzus célára (1513 USD) 49%-kal a mai ár felett van. A papír a 19%-os korrekció után ma +3,9%-kal visszatört a SMA50 fölé, a félvezető-szektor (SMH +2,2%) is fordul.
Hajtóerők
  • Gyorsjelentés 2026-09-30: várhatóan rekord marzs és emelt előrejelzés a HBM-kapacitás miatt
  • DRAM/HBM szerződéses árak emelkedése, 2027-ig eladott kapacitás
  • 45 elemző strong_buy konszenzusa, célár 1513 USD – további célár-emelések a jelentés után
  • Forward P/E 6,5, PEG 0,15 – az eredménynövekedéshez képest a papír nem drága
Kockázatok
  • Gyorsjelentés 11 napon belül: egy óvatos előrejelzés 10-15%-os rést okozhat lefelé (ATR 4,85%, béta 2,22)
  • A memóriaciklus fordulata (túlkínálat Samsung/SK hynix részéről) a fwd P/E-t értelmetlenné tenné
  • AI-capex lassulás a hyperscalereknél, vagy kamatemelés miatti kockázatkerülés a magas bétájú techben
  • 12 hónapon +524% – rendkívül feszített pozicionáltság, profitrealizálási hullámok
Belépés / Stop / Cél
Fél pozíció most 1000-1020 dollár között (SMA50 ~927 fölött), a másik fél a 9/30-i gyorsjelentés UTÁN, ha az előrejelzés megerősíti a marzsbővülést – így a jelentési kockázat felezett. A stop 835 dollár a SMA50 és a nyári konszolidációs sáv alatt, kb. 3,7×ATR: ez alatt a ciklusfordulat forgatókönyve lenne az érvényes.
Belépő ár
1 016 USD
ajánláskori
Stop-loss
835 USD
-17.80%
Célár
1 35 USD
+32.90%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,85 : 1
Hosszú táv — 1,3 év · Meggyőződés: 45
Ha a HBM-ciklus 2027-be is átnyúlik, a Micron eredménye tartósan a mai szint fölött marad és a piac a jelenlegi 6,5-ös forward P/E-t 9-10-re árazza át, ami az elemzői 1513 dolláros célár környékét jelenti.
Hajtóerők
  • HBM4 rámpa és piaci részesedés-növekedés az NVIDIA/AMD gyorsítókban
  • Új gyártókapacitás (USA, Japán) állami támogatással
  • Tartós AI-adatközponti beruházási ciklus
Kockázatok
  • Memória-túlkínálat 2027-ben a kapacitásbővítések miatt
  • Kínai gyártók (CXMT) belépése a HBM-piacra
  • Globális recesszió, tech-derating a magas kamatok miatt
Belépés / Stop / Cél
Hosszabb tartásnál a 730 dolláros stop (kb. 5,8×ATR) a tavaszi kitörési sáv alatt van: ez alatt a piac már ciklusfordulatot áraz, a tézis megdőlt.
Belépő ár
1 016 USD
ajánláskori
Stop-loss
730 USD
-28.14%
Célár
1 52 USD
+49.64%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,76 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A papír a 52 hetes csúcsról mért 19%-os korrekció után ma +3,9%-kal visszatört a SMA50 fölé, a félvezető-szektor (SMH +2,2%, AMD és Sandisk kitörésben) fordul, miközben az RSI 58 még nem túlvett. A 11 nap múlva érkező gyorsjelentés konkrét katalizátor: a 55,9%-os marzs és a 2027-ig lekötött HBM-kapacitás mellett az elemzői célár 49%-kal a mai ár felett van. A forward P/E 6,5 azt jelzi, hogy a piac nem hiszi el a ciklus tartósságát – ha a jelentés ezt megerősíti, jelentős átárazódás jöhet.
🌱 Hosszú táv — növekedés (1-2 év)📊 ETFRobotika és ipari automatizálás🎯 Cél 1,5 év alatt: +45%
🌱 Hosszú távú növekedési pozíció: 1-2 éves tartásra szánt, strukturális témára épülő ajánlás. A tézis beéréséhez idő kell, és közben jelentős átmeneti visszaesés is előfordulhat. A tág stop épp ezért van: nem a napi zajra, hanem a tézis megdőlésére szól.
⚠️A legnagyobb tételek (Snowflake, ServiceNow, NVIDIA, Keyence) jellemzően 30-50 feletti P/E-n forognak, az alap 12 hónapon +35%-ot emelkedett; az árazás 15-20%-os éves eredménynövekedést feltételez, ennek elmaradása esetén a 26,5 eurós cél nem érhető el.
2B76.DE
iShares Automation & Robotics UCITS ETF USD (Acc)
XETRA · Technológia / ipari automatizálás
Vegyes
45Meggyőződés
Ár az ajánláskor 18,24 EURRSI(14) 50.4Napi kilengés (ATR) 1.64%Volatilitás 19.6%52h csúcstól -5.7%
📐 Javasolt portfólió-arány: 8%
Mi van az alapban?
Az alap legnagyobb tételei a Snowflake (3,7%), a ServiceNow (3,7%), az Advantest (3,7%), a SAP (3,4%), a Keyence (3,0%), a Siemens (3,0%), az Emerson Electric (3,0%), az Autodesk (2,9%), az NVIDIA (2,9%) és az ABB (2,7%) – vagyis egyenlően súlyozott, széles kosár az automatizálási szoftverektől a gépi látáson át a gyári robotikáig. Szektorilag 74% technológia, 23% ipar és 2% egészségügy, így az automatizálás szoftveres és hardveres oldalát egyszerre fedi le, egyedi vállalati kockázat nélkül.
Snowflake Inc Ordinary Shares 3,7%ServiceNow Inc 3,7%Advantest Corp 3,7%SAP SE 3,4%Keyence Corp 3%Siemens AG 3%Emerson Electric Co 3%Autodesk Inc 2,9%NVIDIA Corp 2,9%ABB Ltd 2,7%
technológia 74,3%ipar 22,8%egészségügy 2,4%
A tételek és a szektormegoszlás a Yahoo Finance friss alapadataiból származnak · alapkezelő: BlackRock Asset Management Ireland - ETF
Árfolyamgrafikon — 2B76.DE
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 45
Fél éves szakaszban a sztori a gépgyártók (Siemens, ABB, Keyence, Emerson) rendelésállományának fordulatán és az AI-vezérelt automatizálási szoftverek bevételnövekedésén mérhető; az alap a SMA50 fölött konszolidál, az RSI 50 semleges, a 52 hetes csúcs (kb. 19,3 EUR) feletti kitörés indítaná az újabb szakaszt. Az ipar szektor rövid távon gyenge (XLI RSI 34), ezért fél éven csak mérsékelt, 15% körüli emelkedés reális.
Hajtóerők
  • Siemens, ABB, Keyence negyedéves rendelésállomány-fordulata a Q3-Q4 jelentésekben
  • Humanoid robot pilotprogramok és gyártás-visszatelepítési beruházások bejelentései
  • AI-ügynök szoftverek (ServiceNow, SAP, Snowflake) bevételgyorsulása
Kockázatok
  • Az ipari ciklus tovább gyengül a Fed kamatemelése miatt (XLI -5,6% 20 napon)
  • A tech-komponens (74%) a magas hozamok miatt derating alá kerülhet
  • Ha az alap a SMA200 (kb. 16,1 EUR) alá zár, a féléves felfutás tézise megdőlt
Belépés / Stop / Cél
Első harmad most 18,2 euró körül, második harmad egy 17,3-17,5 eurós visszatesztnél (SMA50 alatt), harmadik harmad a 19,3 eurós 52 hetes csúcs feletti kitöréskor. A féléves stop 16,4 euró, a SMA200 alatt, kb. 6×ATR – az alap alacsony (19,6%) volatilitása miatt ez elegendő tér.
Belépő ár
18,24 EUR
ajánláskori
Stop-loss
16,4 EUR
-10.09%
Célár
21 EUR
+15.13%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,50 : 1
Hosszú táv — 1,5 év · Meggyőződés: 45
A fejlett gazdaságok munkaerőhiánya, a gyártás visszatelepítése és az AI-alapú robotvezérlés (humanoid és kollaboratív robotok) áttörése többéves beruházási kényszert teremt: a gyári automatizálás piaca évi 10-15%-kal nő, az AI-ügynök szoftverek ennél gyorsabban, ami 1,5 éves horizonton 40-50%-os felértékelődést tehet lehetővé az alapban – bár ez a szint a mai adatokból csak részben támasztható alá, ezért a cél 45%.
Hajtóerők
  • Munkaerőhiány és bérinfláció – a robotberuházás megtérülési ideje 2 év alá csökken
  • Reshoring/nearshoring gyárépítési hullám az USA-ban és Európában
  • AI-modellek (NVIDIA, gépi látás) beépülése a robotvezérlésbe – humanoid robotok kereskedelmi rámpája 2027-től
  • Az ipari komponens ciklikus mélypontról fordul, a rendelésállomány már nő
Kockázatok
  • Az ipari ciklus elhúzódó gyengesége vagy recesszió 2027-ben – a beruházások elhalasztása
  • AI-szoftver buborék kipukkanása: a 74%-os tech-súly miatt az alap 25-30%-ot eshet
  • Kínai robotgyártók árversenye a Keyence/ABB/Fanuc marzsain
  • Az alap 12 hónapon +35%-ot ment, a magas kiinduló árazás korlátozza a további átárazódást
Belépés / Stop / Cél
Hosszú tartásnál a stop 15,5 euró (kb. -15%, 9×ATR) a SMA200 és a tavaszi kitörési sáv alatt: ez alatt az automatizálási ciklus tézise nem érvényes. A cél 26,5 euró, ami kb. 3:1 nyereség/veszteség arányt ad.
Belépő ár
18,24 EUR
ajánláskori
Stop-loss
15,5 EUR
-15.02%
Célár
26,5 EUR
+45.29%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 3,01 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
Az alap a 6 hónapos +36%-os felfutás után egy hónapja oldalaz (1h -1,2%, RSI 50,4), a SMA50 közvetlen közelében – ez a strukturális témára nyugodt, nem túlvett belépési pont, szemben az elmúlt napokban ajánlott urán- vagy védelmi ETF-ekkel. Az ipar szektor rövid távú gyengesége (XLI RSI 34) lehetőséget ad a lépcsős beszállásra a Q3-as rendelésállomány-adatok előtt, amelyeknél a Siemens, ABB és Keyence már fordulatot jelezhet. Az alacsony, 19,6%-os volatilitás miatt szűkebb stoppal is kényelmesen tartható 1-1,5 évig.
Teljesítménymérés — minden ajánlás
#TickerBelépő ár1 hó3 hó6 hó1 év2 év6 hó alfa
#1 WNRG.L 79,12 USD — — — — — —
#2 MU 1 016 USD — — — — — —
🌱 2B76.DE 18,24 EUR — — — — — —
Alfa = az ajánlás hozama mínusz a saját devizájában mért benchmark hozama azonos időszakon (USD → SPY, EUR → Stoxx Europe 600, GBP → FTSE 100, HUF → BÉT-kosár), így nincs deviza-keveredés. A középtávú ajánlásokat a 6 hónapos, a 🌱 hosszú távú növekedésit az 1 és 2 éves oszlop értékeli érdemben — a rövidebb távokon a nagy ingadozás normális.