← Vissza | 2026-09-14
Piaci összefoglaló — 2026-09-14
A mai nap felemás: az amerikai indexek +0,8-1%-ot pattantak, de a háttér romlik — a 10 éves US hozam 4,98%-on az 5%-ot ostromolja, a piac 90%-os eséllyel Fed KAMATEMELÉST áraz szerdára, a VIX +12%-ot ugrott 17,8-ra, a piaci szélesség szűk (RSP−SPY 20n −1,8%), az európai indexek (DAX, CAC, Euro Stoxx) esnek, a kis kapitalizáció (IWM RSI 38,7) és az ipar (XLI 20n −7,2%) gyenge. A WTI 103 dollárnál RSI 74,5-tel túlvett, a 60 napos +34%-os olajrali után az energia-jelöltek (MOL RSI 74, Shell RSI 73, WNRG az 52 hetes csúcson) már kifutottak, elemzői célár alatt vagy közelében forognak, ezért ma nem adnak jó belépési pontot 20%-os célhoz. Az AI-vezetők modellfejlesztés-lassítási felhívása a tech/félvezető szegmensre nyom. Tiszta előny ma nincs: a választott ötleteknél a célok a beépült diszkontból (Rheinmetall −50% a csúcstól, Vertiv −32%) és a defenzív, nem túlfeszített Richterből következnek, de minden confidence 50 alatt marad, mert a 70+ sávunk historikusan 38%-os találattal negatív hozamot adott.
Fed kamatemelési esély 90%, 10 éves US hozam 5% közelében — kötvénypiaci nyomás a részvényekre WTI olaj 103 dollár felett (RSI 74,5), 60 napon +34% — energia-szektor túlvett, inflációs kockázat AI-vezetők modellfejlesztés-lassítási felhívása — nyomás a tech/félvezető papírokon Jegybanki szuperhét: Fed, BoE, BoJ, majd jövő héten MNB — gyenge forint (EURHUF 365, USDHUF 316) Német politikai kockázat: AfD történelmi tartományi eredmény, nyugdíjreform-vita Adatközpont-építési láz és hálózati beruházás: MVM 184 Mrd Ft capex energiatárolókra
#1 Középtáv — minőségi (~6 hónap)🇭🇺 Magyar részvény
⚠ Gyenge setup
RICHTER.BD
Gedeon Richter Nyrt.
Budapest · Healthcare / Pharmaceuticals
Vegyes
48Meggyőződés
Ár az ajánláskor 12 53 HUFRSI(14) 43.7Napi kilengés (ATR) 2.01%Volatilitás 20.2%52h csúcstól -7.7%
📐 Javasolt portfólió-arány: 10%
Mivel foglalkozik a cég?
A Richter originális gyógyszerkutatással (a cariprazine/Vraylar jogdíjai az AbbVie-tól), nőgyógyászati készítményekkel, bioszimiláris és generikus termékekkel foglalkozik, több mint 100 országban van jelen. Bevétele túlnyomórészt euróban és dollárban keletkezik (EU, USA-jogdíj, Oroszország/FÁK, Kína), így a forint gyengülése közvetlenül emeli a forintban kimutatott eredményt.
Árfolyamgrafikon — RICHTER.BD
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 48
Defenzív, exportorientált, alacsony bétájú papír a kamatemelési és olajár-sokk környezetben: a 6 hónapos +9% és a szektor-eladás (XLV 5n −4,6%) után az RSI 43,7 semleges, az árfolyam az SMA50 fölött 1%-kal, az SMA200 fölött 7%-kal konszolidál, a 52 hetes csúcstól 7,7%-ra. A gyengülő forint (EURHUF 365, 60n +4%; USDHUF 316, 60n +3%) a jogdíj- és exportbevétel révén közvetlenül javítja a Q3-Q4 eredményt, a Vraylar jogdíj folyamatos növekedése és a nőgyógyászati üzletág stabil cash flow-ja ad alapot a 52 hetes csúcs (~13 570) áttörésére és a 15 000 HUF körüli szint elérésére. Fontos őszinteség: a 20%-os cél itt a küszöb határán van (+19,7%), és a jelöltadatok között nincs P/E vagy elemzői célár, így a tézis a fundamentális irányon és a devizahatáson, nem számszerű értékeltségi diszkonton alapul.
Hajtóerők
  • Gyenge forint: EURHUF 365 (60n +4,1%), USDHUF 316 — az euró/dollár bevétel forintban átértékelődik
  • Cariprazine (Vraylar) jogdíjbevétel folyamatos bővülése, nőgyógyászati portfólió stabil marzsa
  • Defenzív szektorrotáció: kamatemelési és olajsokk környezetben a pharma alacsony bétája vonzó
  • Q3 gyorsjelentés novemberben és az éves célszámok megerősítése katalizátor lehet
  • Technikai kép: SMA50/SMA200 fölött, RSI 43,7 — nem túlvett, van tér a 52h csúcs (~13 570) felé
Kockázatok
  • Orosz/FÁK kitettség: geopolitikai és rubel-kockázat a bevétel jelentős részén
  • Magyar politikai/szabályozói kockázat (választási év, esetleges ágazati különadó)
  • Vraylar-jogdíj érzékenysége az USA gyógyszerárszabályozására és az AbbVie értékesítésére
  • Forint erősödése (MNB szigorítás jövő kedden) visszavenné a devizahatást
  • Alacsony volatilitású papír: 6 hónap alatt a +20% csak kedvező forgatókönyvben jön össze
Belépés / Stop / Cél
Belépés a mai 12 530 HUF közelében, opcionálisan két lépcsőben: fél pozíció most, a másik fele az SMA50 (~12 400) körüli visszatesztnél vagy a 13 000 feletti kitörésnél. A novemberi gyorsjelentés a horizonton belül van; nem kizáró ok, de a jelentés előtt ne növeld a pozíciót. Stop az SMA200 (~11 670) alá, a nyári konszolidációs sáv aljához, ~5×ATR távolságra.
Belépő ár
12 53 HUF
ajánláskori
Stop-loss
11 18 HUF
-10.77%
Célár
15 HUF
+19.71%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,83 : 1
Hosszú táv — 1 év · Meggyőződés: 50
Egy év alatt a Vraylar jogdíj növekedése, a bioszimiláris portfólió bővülése és a tartósan gyenge forint együtt 25-30%-os forintos eredménybővülést tesz lehetővé, ami változatlan szorzó mellett 16 000-16 500 HUF-os árfolyamot indokol.
Hajtóerők
  • Többéves jogdíj-növekedés a cariprazine új indikációiból
  • Bioszimiláris és nőgyógyászati portfólió-bővítés, felvásárlások
  • Strukturálisan gyenge forint mint export-tolóerő
  • Defenzív szektor felértékelődése lassuló globális növekedésnél
Kockázatok
  • Cariprazine szabadalmi/ár-erózió az USA-ban
  • Orosz piac további leértékelődése vagy szankciós kockázat
  • Hazai ágazati különadók, szabályozói beavatkozás
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távú láb: belépés a mai szinten, kiegészítés bármely 10% körüli korrekciónál az SMA200 felett. Stop a 52 hetes sáv középső részére, ~8×ATR-re, ahol az emelkedő trend megtörik.
Belépő ár
12 53 HUF
ajánláskori
Stop-loss
10 45 HUF
-16.60%
Célár
16 3 HUF
+30.09%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,81 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A kamatemelési félelem és az olajsokk közepette a Richter az egyetlen minőségi jelölt, amely nem túlvett (RSI 43,7 a MOL 74-e és a Shell 73-a ellenében) és nem az 52 hetes csúcson forog, miközben az SMA50/SMA200 fölötti konszolidációja technikailag tiszta belépőt ad. A forint 60 napon 4%-ot gyengült az euróval szemben, ez a Q3-Q4 eredményben közvetlenül megjelenik, és a jövő keddi MNB-ülés előtti pozicionálás még nem árazta be. Az egészségügyi szektor 5 napos −4,6%-os esése után a defenzív rotáció megindulása a kamatemelési héten a Richternek kedvez.
#2 Középtáv — dinamikus (6-9 hónap)🇪🇺 Európai részvény
⚠️Visszatekintő P/E 38,5, EV/EBITDA 21,5 és P/B 9,4 mellett a papír csak akkor olcsó (fwd P/E 18,7, PEG 0,34), ha a beárazott kétszeres eredményugrás 2026-27-ben valóban megérkezik — a visszatekintő EPS-növekedés jelenleg −5,7%.
RHM.DE
Rheinmetall AG
XETRA · Industrials / Aerospace & Defense
Vegyes
45Meggyőződés
Ár az ajánláskor 1 002 EURRSI(14) 34.6Napi kilengés (ATR) 4.1%Volatilitás 33.1%P/E 38.5előretekintő P/E 18.7Osztalékhozam 1.16%Béta 0.4352h csúcstól -50.1%Elemzői célár 1 641 EUR (+63.8%)Gyorsjelentés 2026-11-05 (52 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 6%
Mivel foglalkozik a cég?
A Rheinmetall Európa vezető szárazföldi hadiipari gyártója: lőszer, tüzérségi rendszerek, harcjárművek (Puma, Lynx, Boxer), légvédelmi és digitális rendszerek adják a bevétel túlnyomó részét, mellette kisebb autóipari beszállítói üzletág működik. Fő vevői a német Bundeswehr és a NATO-tagállamok, a bevétel 68,8%-os növekedését a többéves keretszerződéses megrendelésállomány hajtja.
Árfolyamgrafikon — RHM.DE
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 7 hónap · Meggyőződés: 45
Klasszikus fordulat-ötlet: a Rheinmetall a 52 hetes csúcstól −50%-ot esett, 12 hónapon −48,6%, az SMA200 alatt 27,6%-kal, RSI 34,6 — a 52 hetes aljától már csak 7,9%-ra van, míg a 21 elemző konszenzusa strong_buy 1641 EUR-s célárral (+63,8%). A fundamentumok nem törtek meg: 68,8% árbevétel-növekedés, fwd P/E 18,7, PEG 0,34. A november 5-i Q3 jelentés és a 2027-es NATO-költségvetések kifutása (a 2026-os keretszerződések lehívása) a következő 6-9 hónapban láthatóvá teszi a rendelésállomány bevételre váltását. Cél a 1290 EUR — még mindig az SMA200 (~1383) alatt, tehát nem a régi csúcs visszaszerzését, csak a túlzott pesszimizmus korrekcióját árazza.
Hajtóerők
  • Extrém negatív szentiment: −50% a csúcstól, RSI 34,6, 52h alj közelében — a rossz hír nagy része beárazott
  • Elemzői célár 1641 EUR (+63,8%), 21 elemző strong_buy konszenzusa
  • Q3 gyorsjelentés (nov. 5.) és a 2026-27-es Bundeswehr/NATO megrendelés-lehívások
  • Árbevétel-növekedés 68,8%, fwd P/E 18,7 — a növekedéshez képest alacsony előretekintő szorzó
  • Európai védelmi költségvetések strukturális emelkedése (GDP 3,5-5%-os NATO-célok)
Kockázatok
  • A trend lefelé mutat: a 52 hetes alj (~929 EUR) áttörése tovább nyitná a lefelé irányuló utat
  • Német politikai kockázat: AfD tartományi áttörése, koalíciós instabilitás, költségvetési vita
  • Ukrajnai béke/tűzszünet hír rövid távon tovább üthetne a szektoron
  • Q3 jelentés nov. 5. — a szállítási csúszások vagy a marzs (6,26%) csalódást okozhat
  • Magas visszatekintő értékeltség (P/E 38,5, EV/EBITDA 21,5): ha a 2027-es EPS-ugrás elmarad, nincs értékeltségi padló
Belépés / Stop / Cél
Lépcsős belépés: fél pozíció a mai 1002 EUR körül (az 1000-es pszichológiai szint és a 52h alj 929 közötti zóna), a másik fele vagy 950 körüli újratesztnél, vagy az SMA50 (~1092) fölé visszatörésnél megerősítésként. A Q3 jelentés előtt ne teljes pozícióval állj. Stop a 52 hetes alj alá, 880 EUR-ra (~3×ATR): ha a papír új mélypontra esik, a fordulat-tézis megdőlt.
Belépő ár
1 002 EUR
ajánláskori
Stop-loss
880 EUR
-12.19%
Célár
1 29 EUR
+28.72%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,36 : 1
Hosszú táv — 1,3 év · Meggyőződés: 42
1-1,5 év alatt a 2026-27-es megrendelés-lehívások és a lőszer/harcjármű kapacitásbővítés eredménybe fordulása mellett az SMA200 (~1383) visszaszerzése és a 1500 EUR (elemzői célár alatt ~9%-kal) reális, ha a védelmi költekezés ciklusa nem fordul.
Hajtóerők
  • Többéves NATO-költségvetési emelés és keretszerződések
  • Kapacitásbővítés (új lőszergyárak) eredményben való megjelenése
  • Elemzői célár 1641 EUR mint felső referencia
Kockázatok
  • Tartós béke Ukrajnában és védelmi költségvetési fordulat
  • Végrehajtási kockázat: kapacitásbővítés csúszása, marzsnyomás
  • Német belpolitikai bizonytalanság a költségvetés körül
Belépés / Stop / Cél
Hosszabb láb: átlagolás a 900-1050 EUR sávban, stop 780 EUR-ra (~5,4×ATR), ami már a 2025 előtti árszintek felé mutató trendtörést jelentené.
Belépő ár
1 002 EUR
ajánláskori
Stop-loss
780 EUR
-22.17%
Célár
1 5 EUR
+49.67%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,24 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A Rheinmetall az utolsó ajánlás óta tovább esett (1 hónapon −13,9%), és most már csak 7,9%-ra van a 52 hetes aljától RSI 34,6 mellett — a belépési pont javult, míg a fundamentális kép (68,8% árbevétel-növekedés, 1641 EUR-s elemzői célár) nem romlott. A november 5-i Q3 jelentés a horizonton belül van és láthatóvá teheti a rendelésállomány bevételre váltását. A stop szinte a 52h alj alatt van, tehát a kockázat/hozam (~2,3:1) ritkán ilyen kedvező egy minőségi ipari papírnál.
🌱 Hosszú táv — növekedés (1-2 év)🇺🇸 Amerikai részvényAdatközponti energia- és hűtésinfrastruktúra🎯 Cél 1,5 év alatt: +50%
🌱 Hosszú távú növekedési pozíció: 1-2 éves tartásra szánt, strukturális témára épülő ajánlás. A tézis beéréséhez idő kell, és közben jelentős átmeneti visszaesés is előfordulhat. A tág stop épp ezért van: nem a napi zajra, hanem a tézis megdőlésére szól.
⚠️Visszatekintő P/E 58,2, EV/EBITDA 37 és P/B 20,8 mellett a papír 28,2-es előretekintő P/E-vel és 0,87-es PEG-gel csak akkor indokolt, ha az 50% körüli EPS-növekedés 2027-ig kitart — ha a hyperscaler capex lassul, a szorzó 20 alá eshet.
VRT
Vertiv Holdings Co
NYSE · Industrials / Electrical Equipment & Parts
Vegyes
41Meggyőződés
Ár az ajánláskor 257,06 USDRSI(14) 45.1Napi kilengés (ATR) 5.9%Volatilitás 64.7%P/E 58.2előretekintő P/E 28.2Osztalékhozam 0.1%Béta 2.0852h csúcstól -32.3%Elemzői célár 338,15 USD (+31.5%)Gyorsjelentés 2026-10-21 (37 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 5%
Mivel foglalkozik a cég?
A Vertiv adatközponti kritikus infrastruktúrát gyárt: áramellátási rendszereket (UPS, áramelosztás), precíziós és folyadékhűtést, rackeket, valamint karbantartási és felügyeleti szolgáltatásokat. Bevétele a hyperscaler és colocation adatközpont-üzemeltetők, valamint telekom és ipari ügyfelek beruházásaiból származik, 24%-os árbevétel-növekedéssel és 15%-os marzzsal.
Árfolyamgrafikon — VRT
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 40
6 hónapos szakasz: a papír a 52 hetes csúcstól −32%-ot korrigált, ma +3,6%-kal az SMA200-nál (−0,9%) stabilizálódik, RSI 45,1 semleges. Az október 21-i Q3 jelentésben a backlog növekedése és a 2027-es kilátás adhat lökést az elemzői célár (338 USD, +31,5%) irányába; a 6 hónapos reális cél 325 USD (+26,4%), az SMA50 (~279) visszaszerzésével mint első lépcső. Itt bukik a tézis időközben: ha a Q3-ban a rendelésállomány stagnál vagy a hyperscalerek capex-guidance-t vágnak, a papír a 52 hetes alj (~133) felé nyithat.
Hajtóerők
  • Q3 gyorsjelentés okt. 21.: backlog és 2027-es guidance
  • Hyperscaler capex-tervek 2027-ig rögzítettek, adatközponti csatlakozási sorok
  • Technikai stabilizáció az SMA200-on, −32% a csúcstól
  • Elemzői célár 338 USD (+31,5%), strong_buy konszenzus 26 elemzőtől
Kockázatok
  • Q3 jelentés okt. 21. — 5,9%-os ATR mellett ±15% mozgás egyetlen napon reális
  • AI-fejlesztés lassítási felhívás (mai hír) és tőkeköltség-emelkedés lassíthatja az adatközponti capexet
  • Béta 2,08, 64,7% éves volatilitás — piaci esésnél kétszeresen esik
  • Kamatemelés (Fed 90% esély, 10Y 5%) a magas szorzójú növekedési papírokat nyomja
Belépés / Stop / Cél
Fél pozíció a mai 257 USD körül az SMA200-nál, a másik fél a Q3 jelentés után — ha a backlog nő, a 280 feletti kitöréskor; ha csalódás, az esetleges 215-225-ös zónában. Stop 208 USD-ra (~3,2×ATR), a júliusi konszolidáció alá.
Belépő ár
257,06 USD
ajánláskori
Stop-loss
208 USD
-19.09%
Célár
325 USD
+26.43%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,38 : 1
Hosszú táv — 1,5 év · Meggyőződés: 42
Az adatközponti áram- és hűtésigény többéves beruházási ciklus: a hyperscaler capex 2027-ig előre rögzített, a folyadékhűtés az AI-szerverek sűrűsége miatt szabvánnyá válik, a hálózati csatlakozásra váró adatközpontok sorai éveket ölelnek át. A Vertiv 24%-os árbevétel- és 53%-os EPS-növekedése mellett 1-1,5 év alatt a korábbi 52 hetes csúcs (~380 USD) visszaszerzése és enyhe meghaladása (386 USD, +50%) akkor indokolt, ha az EPS 2027-re ~40%-kal nő és a fwd P/E 28 körül marad — ez a PEG 0,87 alapján nem igényel szorzó-emelkedést. Egyedi részvényt választottunk, mert a listán nincs adatközponti infrastruktúrára fókuszáló UCITS ETF, és a Vertiv a tisztább kitettség.
Hajtóerők
  • Hyperscaler capex-ciklus 2027-ig lekötve, bővülő backlog
  • Folyadékhűtés térnyerése az AI-szerverek miatt — magasabb tartalom/rack
  • Villamosenergia-hálózati szűk keresztmetszet: az on-site áramellátás és tárolás értéke nő
  • Szolgáltatási bevétel (karbantartás) növekvő, ismétlődő aránya
  • EPS-növekedés 53%, PEG 0,87 — a növekedés fedezi a magas szorzót
Kockázatok
  • AI-capex ciklus megtörése: a mai AI-lassítási felhívás vagy a hyperscalerek megtérülési kételyei 2027-re capex-vágást hozhatnak
  • Tartósan magas kamat (10Y 5%) csökkenti az adatközponti projektek finanszírozását és a növekedési szorzókat
  • Verseny (Schneider, Eaton, ázsiai gyártók) marzsnyomást hozhat a hűtésben
  • Végrehajtási és ellátási lánc kockázat a gyors kapacitásbővítésben
  • D/E 105 — a tőkeáttétel kamatemelési környezetben teher
Belépés / Stop / Cél
1-1,5 éves láb: átlagolás a 220-260 USD sávban, a Q3 jelentés utáni irány megerősítésével. Stop 190 USD-ra (~4,4×ATR, a tavaszi mélypontok fölött), ahol a többéves emelkedő trend megtörik és a capex-ciklus tézise megdőlt; nyereség/veszteség arány ~1,9:1.
Belépő ár
257,06 USD
ajánláskori
Stop-loss
190 USD
-26.09%
Célár
386 USD
+50.16%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,92 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A Vertiv −32%-os korrekció után ma +3,6%-kal fordult az SMA200-ról, miközben a fundamentális növekedés (árbevétel +24%, EPS +53%) érintetlen és a 26 elemző célára (338 USD) 31%-kal a mai ár felett van — a beszállási pont technikailag és értékeltségileg (fwd P/E 28, PEG 0,87) is jobb, mint a nyári csúcsokon. A mai adatközpont-építési lázról szóló hírek (Reuters: az építőipari munkaerőt is elszívja) a strukturális kereslet erejét mutatják, nem a gyengülését. Az október 21-i Q3 jelentés a következő konkrét katalizátor, ezért a belépést két lépcsőben javasoljuk.
Teljesítménymérés — minden ajánlás
#TickerBelépő ár1 hó3 hó6 hó1 év2 év6 hó alfa
#1 RICHTER.BD 12 53 HUF -1.44% — — — — +7.25%
#2 RHM.DE 1 002 EUR -4.17% — — — — -3.73%
🌱 VRT 257,06 USD -6.89% — — — — -8.69%
Alfa = az ajánlás hozama mínusz a saját devizájában mért benchmark hozama azonos időszakon (USD → SPY, EUR → Stoxx Europe 600, GBP → FTSE 100, HUF → BÉT-kosár), így nincs deviza-keveredés. A középtávú ajánlásokat a 6 hónapos, a 🌱 hosszú távú növekedésit az 1 és 2 éves oszlop értékeli érdemben — a rövidebb távokon a nagy ingadozás normális.