Az amerikai indexek csúsznak (SPY -0,6%, QQQ -1,1%), a piaci szélesség szűk (RSP-SPY 20n -1,7%), a Russell 2000 és az ipari szektor túladott (XLI RSI 30). A fő mozgatóerő az olajsokk: a WTI 100 dollár fölött, 60 napon +33%, ami felhajtja az inflációs várakozásokat és a hozamokat (10Y 4,94%, 5Y 4,73% – mindkettő túlvett), a Fed-ülés és a CPI előtt a kamatemelési ciklustól való félelem uralja a hangulatot. A VIX 17,65 még normál, a HYG nem jelez credit-stresszt, de a tőkekivonás az amerikai részvényekből folytatódik. Ezzel szemben az energia (XLE 60n +17%) és a magyar piac (HU.PROXY 60n +9%, Mol rali) relatív nyerő. Tiszta, széles élű beszálló nincs: az energiapapírok túlfeszítettek, a növekedési papírok viszont kamatnyomás alatt vannak, ezért mérsékelt konfidenciával, lépcsőzetes belépéssel dolgozunk.
Olajsokk: WTI 100 dollár felett, Brent 100+ – az energiaszektor és a finomítói marzsok nyertesek, a részvénypiac egésze szenvedEmelkedő amerikai hozamok (10Y 4,94%) és Fed-kamatemelési félelem a CPI és a Fed-ülés előttAI-capex ciklus tovább él: az Oracle és az Adobe egyaránt vert a várakozásokon, erős cloud-számokMagyar belpolitika: a Tisza-kormány új költségvetési pályát tárgyal Brüsszellel, az MFB 645 milliárdos új hitelprogramokat készít előFrancia fiskális stressz: 0,4%-os növekedés, 5% feletti hiány, rekord kötvényfelárOrosz finomítói kapacitáskiesés az ukrán csapások után – szoros globális termékpiac
#1 Középtáv — minőségi (~6 hónap)🇭🇺 Magyar részvény
⚠ Gyenge setup
⚠️Az elemzői konszenzus célára (4589 HUF) 12,6%-kal a mai ár ALATT van, és a papír 35%-kal a 200 napos mozgóátlag felett, RSI 69-nél, a 52 hetes csúcs közelében forog – a multiplikátorok (P/E 10,1, EV/EBITDA 3,6) olcsók, de az elemzői célárak még nem követték le a 100 dolláros olajat.
MOL.BD
MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt.
Budapest · Energy / Oil & Gas Refining & Marketing
A Mol integrált közép-európai olajtársaság: a bevétel nagyobb része a finomításból és a kis- és nagykereskedelmi üzemanyag-értékesítésből (Downstream, Fogyasztói Szolgáltatások), kisebb része a horvát, magyar és nemzetközi kitermelésből (Upstream) és a petrolkémiából származik. A jelenlegi környezetben a 100 dollár feletti olaj az upstream eredményt, az orosz finomítói kiesés miatt szoros termékpiac pedig a finomítói marzsokat hajtja egyszerre.
Árfolyamgrafikon — MOL.BD
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 44
A 100 dollár feletti olaj és a szoros finomítói piac mellett a Mol eredménye és szabad cash flow-ja a következő két negyedévben (Q3 nov. 6., Q4) jelentősen felülmúlhatja a még régi olajárra kalibrált konszenzust; EV/EBITDA 3,6 és P/B 0,82 mellett egy mérsékelt, 4,2-4,5-ös EV/EBITDA-ra történő újraárazás plusz az emelt osztalékvárakozás 6100-6300 HUF-os sávot indokol. A 20%-os küszöböt csak az olajár tartós 90+ dolláros szintje mellett éri el, ezért a bázis célt 6200-ra tesszük.
Hajtóerők
Brent 100 dollár felett, WTI 60 napon +33% – az upstream EBITDA ugrik
Orosz finomítói kapacitáskiesés → magas európai dízel- és finomítói marzsok
4,1%-os osztalékhozam és lehetséges extra osztalék / visszavásárlás a megugró FCF-ből
Magyar piac relatív ereje (HU.PROXY 60n +9%), alacsony béta (0,09) a globális kamatnyomással szemben
Kockázatok
Olajár gyors visszaesése 80 dollár alá (kínálati sokk enyhülése, tűzszünet) – a tézis fő tartóoszlopa dől
Túlfeszített technikai kép: RSI 69, +15% az SMA50-hez, +35% az SMA200-hoz – 8-12%-os korrekció bármikor jöhet
Ágazati különadó vagy árszabályozás visszatérése a Tisza-kormány költségvetési egyeztetései során
Q3 gyorsjelentés (56 nap) csalódást okozhat, ha a készletátértékelés vagy a hedge-veszteség nyeli el a marzsot
Forint erősödése az EUR/USD-hoz képest rontja a HUF-ban kifejezett dollárbevételt
Belépés / Stop / Cél
Ne egyben vegyél a csúcson: a pozíció felét 5200-5300 között, a másik felét egy 4900-5000 közötti visszatesztnél (az augusztusi konszolidációs sáv teteje) vagy a Q3 jelentés utáni napon. Ha az olaj 90 dollár alá esik, a második lépcsőt hagyd ki.
Belépő ár
5 25 HUF
ajánláskori
Stop-loss
4 52 HUF
-13.90%
Célár
6 2 HUF
+18.10%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,30 : 1
Hosszú táv — 1 év · Meggyőződés: 45
Egy év alatt, ha az olaj 85-100 dollár között marad, a Mol két teljes magas-marzsú félévet könyvel, az osztalékot érdemben emeli, és a 0,82-es P/B fölé, 1,0 körüli könyv szerinti értékre zárkózhat – ez 6500-6700 HUF-ot jelentene, miközben az Adria-vezeték és a petrolkémiai bővítés hosszabb távú opciót ad.
Hajtóerők
Két teljes félév magas olaj- és finomítói marzs mellett
Osztalékemelés és a P/B 1,0 felé történő felzárkózás
Kelet-európai energiabiztonsági prémium, az orosz olajkiváltás beruházásai
Elemzői célárak fokozatos felzárkózása a tényleges eredményhez
Kockázatok
Olajciklus fordulása: globális recesszió a hozamemelkedés miatt lenyomja a keresletet
Kormányzati beavatkozás (különadó, hatósági ár) a megugró profit láttán
Finomítói marzsok normalizálódása az orosz kapacitás helyreállásával
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távon is lépcsőzetesen építs, az első harmadot most, a többit gyorsjelentések utáni gyengeségre vagy az SMA50 (4560) körüli visszatesztre.
Belépő ár
5 25 HUF
ajánláskori
Stop-loss
4 15 HUF
-20.95%
Célár
6 6 HUF
+25.71%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,23 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A Mol az egyetlen jelölt, ahol a makrokörnyezet (WTI 100 felett, 20 napon +24%) közvetlenül és azonnal az eredményben jelenik meg, miközben az értékeltség még EV/EBITDA 3,6 és P/B 0,82 – vagyis a piac egy ciklikus csúcsot áraz, nem egy tartós szintet. Az elemzői konszenzus (4589) nyilvánvalóan lemaradt, a nov. 6-i Q3 jelentés lesz a kényszerű felfelé revízió pillanata. Ugyanakkor az RSI 69 és a 52 hetes csúcs közelsége miatt csak lépcsőzetes belépés indokolt, ezért a konfidencia alacsony és a célt a küszöb alatt, őszintén 18%-on hagyjuk.
#2 Középtáv — dinamikus (6-9 hónap)🇺🇸 Amerikai részvény
⚠️Trailing P/E 59,5, EV/EBITDA 35,7 és P/B 20 mellett drága papír; a forward P/E 27,2 és a 0,89-es PEG csak akkor tartható, ha a 24%-os bevételnövekedés és az 50%+ EPS-növekedés a következő két negyedévben is teljesül.
A Vertiv adatközponti kritikus infrastruktúrát gyárt és szervizel: folyadék- és léghűtési rendszereket, szünetmentes tápellátást (UPS), áramelosztó egységeket és rack-megoldásokat, vevői a hyperscalerek (cloud-óriások), colocation-szolgáltatók és vállalati adatközpontok. A bevétel mintegy kétharmada termékértékesítés, egyharmada magas marzsú szerviz és karbantartás, a rendelésállomány pedig közvetlenül az AI-adatközponti beruházásokból táplálkozik.
Árfolyamgrafikon — VRT
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 7 hónap · Meggyőződés: 48
Az Oracle tegnapi Q1-beatje és erős cloud-eredménye, valamint az Adobe 1 milliárd AI-felhasználója megerősíti, hogy a hyperscaler-capex nem lassul – ez 1-2 negyedév késéssel a Vertiv rendelésállományában és backlogjában csapódik le. A papír közben 35%-kal a csúcs alatt, az SMA200 alatt, RSI 41-nél forog, a 26 elemző konszenzus célára 338 dollár (+36%): egy in-line vagy jobb Q3 (okt. 21.) és emelt guidance visszaviheti a 320-340-es sávba.
Hajtóerők
Oracle Q1 beat és cloud-gyorsulás → capex-guidance emelések, közvetlen rendelés-átfutás a Vertivhez
Q3 gyorsjelentés okt. 21-én: backlog és könyv/számla arány a kulcsmutató
Folyadékhűtés térnyerése az új GPU-generációkkal – magasabb tartalom szerverenként
Verseny (Schneider, Eaton, ázsiai hűtésgyártók) árnyomása a marzsokra
62,9%-os éves volatilitás – a stop szélessége ellenére is kiüthető
Belépés / Stop / Cél
Első fél pozíció 240-250 között (a mostani kimosott szinten), a másik fél vagy a 225-230-as zóna (52 hetes alj és SMA200 közti támasz) visszatesztjénél, vagy az okt. 21-i jelentés utáni napon, amikor a bináris kockázat már megszűnt. A stop a 199-es szint alatt, ami a júniusi konszolidáció alja és 3,2×ATR.
Belépő ár
248,13 USD
ajánláskori
Stop-loss
199 USD
-19.80%
Célár
325 USD
+30.98%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,56 : 1
Hosszú táv — 1,2 év · Meggyőződés: 42
Ha az AI-adatközponti építési ciklus 2027-ben is 20%+ ütemben bővül, a Vertiv bevétele és marzsa tovább nő, a forward P/E 27-ről 20 alá csúszik – ez visszaviszi a papírt a 380 dolláros 52 hetes csúcsra (+53%) vagy fölé.
Hajtóerők
Többéves hyperscaler-capex program, folyadékhűtésre való átállás
Emelkedő EPS mellett a multiplikátor-kompresszió is elviselhető
Kockázatok
AI-capex ciklus lassulása vagy hyperscaler-konszolidáció
Tartósan magas kamatok a növekedési multiplikátorok ellen
Kínai/ázsiai hűtéstechnológiai árverseny
Belépés / Stop / Cél
Hosszabb tartásnál a stop szélesebb (5,4×ATR), az SMA200 alatti tartomány tartós eltörése (172 alatt) jelzi, hogy a ciklus tetőzött.
Belépő ár
248,13 USD
ajánláskori
Stop-loss
172 USD
-30.68%
Célár
380 USD
+53.15%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,73 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
Ma egyszerre van meg a fundamentális megerősítés (Oracle cloud-beat, Adobe-beat, kapacitásbővítési jelzések) és a technikai diszkont (-35% a csúcstól, SMA200 alatt, RSI 41) – ez ritkán esik egybe egy strong_buy konszenzusú, 36% elemzői upside-dal jegyzett papírban. A mai -5,6% a kamatemelkedés miatti általános növekedési kiárazás, nem cégspecifikus hír, ami lépcsőzetes vételi lehetőséget ad. A magas volatilitás és a 40 napra lévő gyorsjelentés miatt csak 5%-os súllyal, széles stoppal.
🌱 Hosszú táv — növekedés (1-2 év)📊 ETFNukleáris reneszánsz és urán-ellátási lánc🎯 Cél 1,5 év alatt: +50%
🌱 Hosszú távú növekedési pozíció: 1-2 éves tartásra szánt, strukturális témára épülő ajánlás. A tézis beéréséhez idő kell, és közben jelentős átmeneti visszaesés is előfordulhat. A tág stop épp ezért van: nem a napi zajra, hanem a tézis megdőlésére szól.
URNU.DE
Global X Uranium UCITS ETF USD Acc
XETRA · Energy / Uranium & Nuclear
Vegyes
43Meggyőződés
Ár az ajánláskor 23,65 EURRSI(14) 40.7Napi kilengés (ATR) 3.85%Volatilitás 59.1%52h csúcstól -26.6%
📐 Javasolt portfólió-arány: 5%
Mi van az alapban?
Az alap legnagyobb tételei az Oklo (6,9%), a Uranium Energy Corp (6,6%), a Kazatomprom (6,0%), a Centrus Energy (4,3%) és a Paladin Energy (4,3%), mellettük a BHP (3,5%), valamint koreai és japán mérnöki-építő cégek (Samsung C&T 3,5%, Hyundai E&C 2,7%, Daewoo E&C 2,7%, ITOCHU 2,6%) adják a reaktorépítési kitettséget. Szektorilag 45,8% energia, 34% ipar és 10,8% közmű, tehát az uránbányászattól a dúsításon át az SMR-fejlesztésig és az erőmű-kivitelezésig a teljes nukleáris ellátási láncot fedi le UCITS formában.
Oklo Inc Class A Shares6,9%Uranium Energy Corp6,6%National Atomic Co Kazatomprom JSC GDR - Regulation S6%Centrus Energy Corp Class A4,3%Paladin Energy Ltd4,3%BHP Group Ltd3,5%Samsung C&T Corp3,5%Hyundai Engineering & Construction Co Ltd2,7%Daewoo Engineering & Construction Co Ltd2,7%ITOCHU Corp2,6%
energia 45,8%ipar 34%közmű 10,8%alapanyag 7,8%technológia 1,7%
A tételek és a szektormegoszlás a Yahoo Finance friss alapadataiból származnak · alapkezelő: Global X
Árfolyamgrafikon — URNU.DE
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 44
Fél év alatt a sztori első szakasza a technikai visszapattanás: a papír 11,7%-kal az SMA50 alatt, 26,6%-kal a csúcs alatt, RSI 40,7-nél forog, miközben a 100 dolláros olaj politikailag újra felértékeli a nukleáris energiabiztonságot. Egy SMA50-visszatérés (26,8) és a hosszú távú uránszerződéses árak őszi emelkedése 28,5 EUR-t (+20%) indokol; a tézis fél éven belül akkor bukik, ha a 20,3-as 52 hetes alj eltörik.
Hajtóerők
Olajsokk → energiabiztonsági és dekarbonizációs érvek egyszerre erősítik a nukleáris programokat
Hosszú távú uránszerződéses árak emelkedése a közművek őszi szerződéskötési szezonjában
Technikai kimosás: -11,7% SMA50-hez, RSI 40,7, 59% volatilitás – gyors visszapattanási potenciál
Hyperscaler-PPA-k és SMR-engedélyezési hírek (Oklo, Centrus) folyamatos hírfolyama
Kockázatok
Spot uránár gyengülése vagy kazah/kanadai kínálatnövekedés
Kockázatkerülő piacon a magas bétájú, spekulatív SMR-cégek (Oklo) tovább esnek
EUR/USD elmozdulás: a dollárban jegyzett alap eurós árát az erős euró rontja
A 52 hetes alj (20,3) eltörése technikailag lezárja a fordulatot
Belépés / Stop / Cél
Első harmad most 23-24 EUR között, második harmad 21-21,5-nél (52 hetes alj feletti támasz), harmadik akkor, ha az ár visszazár az SMA50 (26,8) fölé és a fordulat megerősödik. A stop a 52 hetes alj alá kerül.
Belépő ár
23,65 EUR
ajánláskori
Stop-loss
20,1 EUR
-15.01%
Célár
28,5 EUR
+20.51%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,37 : 1
Hosszú táv — 1,5 év · Meggyőződés: 42
1-1,5 éves horizonton a strukturális urán-kitermelési hiány (a reaktorflotta igénye évek óta meghaladja a bányák termelését, a készletek apadnak), az újraindított és élettartam-hosszabbított reaktorok, a hyperscalerek atomenergia-PPA-i és az állami SMR-programok együtt tartósan magasabb szerződéses árat és bányászati újraértékelést hoznak. A 52 hetes csúcs (32,2 EUR) visszaszerzése +36%, egy új csúcs a szerződéses árak emelkedésével 35,5 EUR (+50%) – ezt a 59%-os volatilitás mellett az eszköz képes megtenni, de a konfidencia szükségképpen alacsony.
Hajtóerők
Többéves kitermelési deficit: a bányakapacitás bővítése 5-8 évet vesz igénybe, a kereslet közben nő
Reaktor-újraindítások és élettartam-hosszabbítások az USA-ban, Japánban, Európában
Hyperscaler atomenergia-PPA-k és SMR-engedélyek (állami támogatással) folyamatos katalizátor-sorozat
Energiabiztonsági politika az olajsokk után: nukleáris ismét kétpárti/kétoldali támogatású
Kockázatok
Uránár-ciklus fordulása: új bányák (Kazatomprom bővítés, Paladin, kanadai projektek) gyorsabban jönnek fel
SMR-időcsúszások és finanszírozási gondok a spekulatív tételeknél (Oklo 6,9%)
Nukleáris baleset vagy súlyos szabályozói visszalépés bármelyik nagy piacon
Tartósan magas kamatkörnyezet a tőkeigényes bányászati és építési projektek ellen
Kazahsztáni geopolitikai kockázat a Kazatomprom-kitettségen
Belépés / Stop / Cél
Az alap 5,3×ATR-nyi, 24%-os stopja a 52 hetes alj (20,3) alá, 17,9-re kerül – ennek eltörése azt jelentené, hogy az uránciklus lefelé fordult, nem csak korrigál. Lépcsőzetes belépés, a súlyt 5%-on tartva a 59%-os volatilitás miatt.
Belépő ár
23,65 EUR
ajánláskori
Stop-loss
17,9 EUR
-24.31%
Célár
35,5 EUR
+50.11%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,06 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
Az urán-ETF három hónap alatt közel 10%-ot, a csúcstól 27%-ot esett, és most 11,7%-kal az SMA50 alatt, RSI 40,7-nél áll – ez a tematikus alapok között az egyetlen, ahol a strukturális sztori (kitermelési deficit, SMR-programok) ép, de az ár érdemi diszkonton van. A 100 dollár feletti olaj és a francia/európai energiaköltség-stressz politikailag újra a nukleáris kapacitásbővítés mellé állítja a kormányokat, ami a közművek őszi szerződéskötési szezonjával együtt a következő hónapokban katalizátor-sorozatot ad. A magas volatilitás és a spekulatív SMR-tételek miatt csak kis súllyal és széles stoppal, lépcsőzetesen.
Teljesítménymérés — minden ajánlás
#
Ticker
Belépő ár
1 hó
3 hó
6 hó
1 év
2 év
6 hó alfa
#1
MOL.BD
5 25 HUF
-3.71%
—
—
—
—
+5.95%
#2
VRT
248,13 USD
-2.16%
—
—
—
—
-4.89%
🌱
URNU.DE
23,65 EUR
-12.43%
—
—
—
—
—
Alfa = az ajánlás hozama mínusz a saját devizájában mért benchmark hozama azonos időszakon
(USD → SPY, EUR → Stoxx Europe 600, GBP → FTSE 100, HUF → BÉT-kosár), így nincs deviza-keveredés.
A középtávú ajánlásokat a 6 hónapos, a 🌱 hosszú távú növekedésit az 1 és 2 éves
oszlop értékeli érdemben — a rövidebb távokon a nagy ingadozás normális.