← Vissza | 2026-09-09
Piaci összefoglaló — 2026-09-09
A 100 dollár közelébe emelkedő olaj (WTI 94,2, 20 napon +13%) és a hároméves csúcson lévő európai gázár (78 EUR/MWh) inflációs sokként csap le a piacra: az amerikai hozamok emelkednek (10Y 4,81%), a Fed-kamatemelési fogadások nőnek, az S&P 500 -0,55%, a Dow -1,13%, a ciklikus és ipari szektor gyenge (XLI RSI 37). Ugyanakkor a VIX 15,7 ponton normál, nincs credit stressz (HYG stabil), a hozamgörbe meredek, és a feltörekvő piacok relatíve erősek — tehát nem pánik, hanem szektorrotáció zajlik az energia felé, a kamatérzékeny növekedési papírok terhére. A forint újra érzékennyé vált a külső sokkokra, az MNB inflációs céljának módosítása napirenden van. Ebben a környezetben a tiszta előny korlátozott: az energiaszektor már sokat futott, a növekedési sztorik pedig a kamatemelkedés ellenszelében vannak, ezért a célárak elérése a szokásosnál bizonytalanabb.
100 dollár közeli olajár és közel-keleti eszkaláció (iráni tartályhajók, húszi támadások szaúdi létesítményekre) Európai gázár 2022 decembere óta nem látott szinten — visszatér az energiaválság réme Emelkedő amerikai hozamok, erősödő Fed-kamatemelési várakozások, globális részvényesés Ukrajna közel ezer Patriot rakétát vásárol uniós hitelből, téli légvédelmi készletfeltöltést sürget Forint nyomás alatt, MNB inflációs cél változtatásáról dönthet Duna alacsony vízállása, Paks hűtése biztosított — nukleáris energiabiztonság fókuszban
#1 Középtáv — minőségi (~6 hónap)🇪🇺 Európai részvény
⚠ Gyenge setup
TTE.PA
TotalEnergies SE
Euronext Paris · Energy / Oil & Gas Integrated
Vegyes
52Meggyőződés
Ár az ajánláskor 76,1 EURRSI(14) 51.6Napi kilengés (ATR) 2.05%Volatilitás 21.4%P/E 11.3előretekintő P/E 9.1Osztalékhozam 4.66%Béta 0.0652h csúcstól -6.4%Elemzői célár 82,26 EUR (+8.1%)Gyorsjelentés 2026-10-29 (50 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 10%
Mivel foglalkozik a cég?
A TotalEnergies integrált olaj- és gázipari óriás: bevételét a kőolaj- és földgáztermelés (upstream), a világ egyik legnagyobb LNG-kereskedelmi és cseppfolyósító portfóliója, a finomítás és petrolkémia, valamint a növekvő megújuló- és áramüzletág adja. Az eredmény oroszlánrészét az upstream és az LNG-szegmens hozza, amelyek közvetlenül profitálnak a magas olaj- és európai gázárból.
Árfolyamgrafikon — TTE.PA
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 52
A 94 dolláros WTI és a 78 EUR/MWh gázár a következő két negyedévben az elemzői konszenzus fölé tolja a TotalEnergies cash flow-ját, miközben a papír fwd P/E 9,1 és EV/EBITDA 5,2 mellett historikusan olcsó. Egy szerény, 11-es fwd P/E-re történő átárazás az EPS-felminősítésekkel együtt kb. 20% mozgásteret ad, amit a 4,66%-os osztalékhozam és a folyamatos részvény-visszavásárlás támogat. A mai -2,46%-os esés a piaci eladóhullámmal jött, nem cégspecifikus okból — ez adja a belépési pontot.
Hajtóerők
  • Olaj 90 dollár fölött, európai gázár hároméves csúcson → Q3 eredményben megjelenő többlet-cash flow
  • LNG-portfólió áttétele az európai gázár-sokkra
  • Fwd P/E 9,1, PEG 0,83 — a szektorrotáció az energia felé még csak 20 napos (XLE +7,6%)
  • 4,66% osztalékhozam + részvény-visszavásárlás mint padló
  • Elemzői célár-emelések várhatók a 82 EUR-os, a mai olajárat még nem tükröző konszenzusról
Kockázatok
  • Közel-keleti de-eszkaláció esetén az olaj gyorsan visszaeshet 75-80 dollárra, és a szektorrotáció megfordul
  • Október 29-i gyorsjelentés: ha a finomítói vagy áramüzletág gyengén jelent, a többlet-cash flow részben elveszhet
  • Európai extraprofitadó vagy árszabályozás kockázata energiaválsági narratíva mellett
  • Az elemzői célár (82,26) csak +8% — a 20% eléréséhez felminősítési hullám kell
Belépés / Stop / Cél
Belépés a mai 76,1 EUR körüli szinten, a piaci eladóhullám okozta -2,5%-os visszaesésben; a papír az SMA50 fölött (+3,5%) és az SMA200 fölött (+9,7%) van, RSI 51,6 — nem túlvett. Október 29-ig (gyorsjelentés) pozíció felépítése két részletben javasolt.
Belépő ár
76,1 EUR
ajánláskori
Stop-loss
68,3 EUR
-10.25%
Célár
91,5 EUR
+20.24%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,97 : 1
Hosszú táv — 1 év · Meggyőződés: 50
Egy év alatt a tartósan magas energiaárak és a feszes LNG-piac mellett a TotalEnergies eredménye jelentősen felülírhatja a konszenzust, a visszavásárlások csökkentik a részvényszámot, és a 9 körüli fwd P/E-ről egy 11-12-es szorzó is indokolható lenne a szektor átlagához. A 98 EUR-os cél a 52 hetes csúcs (kb. 81 EUR) feletti új sáv, amit az EPS-növekedés és az osztalék együtt támaszt alá.
Hajtóerők
  • Többéves LNG-kapacitásbővítés és a hosszú távú LNG-szerződések átárazódása
  • Strukturális európai gázhiány-kockázat orosz import nélkül
  • Erős mérleg (D/E 48), stabil osztalékpolitika
  • Alacsony béta (0,06) — defenzív jellemzők egy kamatemelkedéses környezetben
Kockázatok
  • Globális recesszió az energiasokk miatt csökkenti az olajkeresletet
  • Európai szabályozói beavatkozás (extraprofitadó)
  • Energiaátmenet-beruházások hozama elmarad az upstreamtől
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távú alapozás a 74-78 EUR sávban, az SMA200 (kb. 69 EUR) feletti trendben; kiegészítő vétel 72 EUR alatt, ha a tézis (olaj 85+ dollár) még áll.
Belépő ár
76,1 EUR
ajánláskori
Stop-loss
63,5 EUR
-16.56%
Célár
98 EUR
+28.78%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,74 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
Az olaj 100 dollár közelébe emelkedett és az európai gázár 2022 decembere óta nem látott szintre ugrott, ez a TotalEnergies LNG- és upstream cash flow-ját közvetlenül emeli, miközben a részvény a mai piaci eladóhullámban -2,5%-ot esett — a fundamentális kép javul, az ár csökken. Fwd P/E 9,1 és EV/EBITDA 5,2 mellett a papír a szektor egyik legolcsóbb minőségi neve, a 4,66%-os osztalékhozam pedig padlót ad. A SHEL.L-hez képest most a TTE technikailag kevésbé túlvett (RSI 51,6 vs. 64,3), ezért itt kedvezőbb a belépési pont.
#2 Középtáv — dinamikus (6-9 hónap)🇪🇺 Európai részvény
⚠️A visszatekintő P/E 40,4, a P/B 9,87 és az EV/EBITDA 22,8 még a 48%-os esés után is magas — a papír csak a 19,6-os fwd P/E és a 68,8%-os árbevétel-növekedés alapján tekinthető olcsónak, tehát a jövőbeli rendelésteljesítés van beárazva.
RHM.DE
Rheinmetall AG
XETRA · Industrials / Aerospace & Defense
Vegyes
47Meggyőződés
Ár az ajánláskor 1 034 EURRSI(14) 35Napi kilengés (ATR) 4.07%Volatilitás 33.2%P/E 40.4előretekintő P/E 19.6Osztalékhozam 1.13%Béta 0.4352h csúcstól -48.5%Elemzői célár 1 67 EUR (+61.5%)Gyorsjelentés 2026-11-05 (57 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 6%
Mivel foglalkozik a cég?
A Rheinmetall Európa vezető lőszer-, harcjármű-, légvédelmi (Skyranger) és védelmi elektronikai gyártója, bevételének döntő része állami védelmi megrendelésekből származik. Emellett a Power Systems polgári üzletága autóipari alkatrészeket gyárt, ez azonban egyre kisebb súlyú a robbanásszerűen bővülő védelmi szegmens mellett.
Árfolyamgrafikon — RHM.DE
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 8 hónap · Meggyőződés: 47
A Rheinmetall a 52 hetes csúcstól 48,5%-ot esett, RSI 35, az SMA200 alatt 26%-kal — a béke-remények és a német költségvetési viták kiárazták a növekedést, miközben a fundamentumok (árbevétel +68,8%, fwd P/E 19,6, PEG 0,35) rekord rendelésállományt mutatnak. A mai konkrét katalizátor, hogy Ukrajna uniós hitelből közel ezer légvédelmi rakétát vásárol és téli készletfeltöltést sürget, újra megnyitja a finanszírozási csatornát: a hitelből vett rendszerek és a partnerországok kiürülő légvédelmi és lőszerkészleteinek pótlása 6-12 hónapon belül európai megrendelésekben jelenik meg. A 21 elemző strong_buy konszenzusa és 1670 EUR-os célára +61% — a 1340 EUR-os cél az SMA200 visszatesztjének felel meg.
Hajtóerők
  • Ukrán légvédelmi beszerzés uniós hitelből és a szövetségesek készletpótlási kényszere
  • Európai lőszer- és légvédelmi (Skyranger) kapacitás szűkössége, többéves keretszerződések
  • Fwd P/E 19,6 és PEG 0,35 — a növekedéshez képest a szektorban a legolcsóbb
  • November 5-i gyorsjelentés: rendelésállomány és 2027-es kilátás frissítése
  • Túladott technikai állapot (RSI 35, -48% a csúcstól) — kis pozitív hír is éles fordulatot hozhat
Kockázatok
  • Az esés folytatódhat: a lendület negatív (1h -10,8%, 6h -36%), a stop alatt nincs támasz a 52 hetes alj (kb. 929) alatt
  • Orosz-ukrán tűzszünet vagy béketárgyalás azonnali további 15-25%-os esést hozhat
  • Német költségvetési késlekedés, a megrendelések átcsúszása 2027-re
  • November 5-i gyorsjelentés kétélű: kiábrándító cash flow vagy marzs újabb eladóhullámot indíthat
  • Magas visszatekintő értékeltség (P/E 40, EV/EBITDA 22,8) — a tolerancia a csúszásra kicsi
Belépés / Stop / Cél
Fokozatos belépés: első harmad a mai 1034 EUR körül, második harmad csak akkor, ha az ár visszazár az SMA50 (kb. 1095 EUR) fölé, vagy lejön a 52 hetes alj (929) közelébe, de a stop fölött marad. A pozíciót a november 5-i gyorsjelentés előtt ne növeld teljes súlyra.
Belépő ár
1 034 EUR
ajánláskori
Stop-loss
905 EUR
-12.48%
Célár
1 34 EUR
+29.59%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,37 : 1
Hosszú táv — 1,5 év · Meggyőződés: 45
Másfél éves távon az európai védelmi kiadások 2-3%-os GDP-arányos vállalása és a Rheinmetall bővülő gyártókapacitása (lőszer, harcjármű, légvédelem) a 2027-es eredményt már a jelenlegi ár mellett 15 alatti P/E-vel árazná. A 1560 EUR-os cél az elemzői konszenzus (1670) alatt marad, és a 2025-ös csúcs alatti szintet jelent.
Hajtóerők
  • Többéves európai újrafegyverkezési ciklus szerződéssel fedezett rendelésállománnyal
  • Kapacitásbővítés (új lőszer- és járműgyárak) → árbevétel-lépcső 2027-ben
  • Konszolidációs szerep az európai védelmi iparban
Kockázatok
  • Tartós béke Ukrajnában és az európai védelmi költségvetések lassabb felfutása
  • Végrehajtási kockázat a gyors kapacitásbővítésnél (marzs-erózió)
  • Politikai fordulat Németországban a védelmi kiadások ellen
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távra a 52 hetes alj (929) és a mai ár közötti sávban építkezni, a legnagyobb részletet egy megerősített fordulat (SMA50 visszavétele) után hozzáadni.
Belépő ár
1 034 EUR
ajánláskori
Stop-loss
830 EUR
-19.73%
Célár
1 56 EUR
+50.87%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,58 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
Ma vált konkréttá, hogy Ukrajna uniós hitelből közel ezer légvédelmi rakétát szerez be és a tél előtt sürgeti a partnerek készletátadását — ez a kiürülő európai raktárak pótlási kényszerét, vagyis a Rheinmetall lőszer- és légvédelmi üzletágának 6-12 hónapos megrendelési hullámát vetíti előre. A részvény közben a 52 hetes csúcs feléig esett (RSI 35, fwd P/E 19,6, PEG 0,35), a 21 elemző konszenzusa +61%-os felértékelődést lát. A belépés kifejezetten kontrariánus és kockázatos, ezért csak kis súllyal és fokozatosan, de a kockázat/hozam arány (kb. 2,4:1) ritkán ilyen kedvező ennél a papírnál.
🌱 Hosszú táv — növekedés (1-2 év)📊 ETFNukleáris reneszánsz és urán-ellátási lánc🎯 Cél 1,5 év alatt: +50%
🌱 Hosszú távú növekedési pozíció: 1-2 éves tartásra szánt, strukturális témára épülő ajánlás. A tézis beéréséhez idő kell, és közben jelentős átmeneti visszaesés is előfordulhat. A tág stop épp ezért van: nem a napi zajra, hanem a tézis megdőlésére szól.
URNU.DE
Global X Uranium UCITS ETF USD Acc
XETRA · Energy / Uranium & Nuclear
Vegyes
44Meggyőződés
Ár az ajánláskor 25,16 EURRSI(14) 48.1Napi kilengés (ATR) 3.95%Volatilitás 61.8%52h csúcstól -22.0%
📐 Javasolt portfólió-arány: 6%
Mi van az alapban?
Az alap legnagyobb tételei az Oklo (6,9%), az Uranium Energy Corp (6,6%), a Kazatomprom (6%), a Centrus Energy (4,3%) és a Paladin Energy (4,3%) — vagyis uránbányászokra, dúsítókra és kis moduláris reaktort fejlesztő cégekre koncentrál, kiegészítve BHP-vel (3,5%) és ázsiai erőmű-építő mérnökcégekkel (Samsung C&T, Hyundai E&C, Daewoo E&C). Szektorilag 45,8% energia, 34% ipar és 10,8% közmű, tehát a nukleáris üzemanyag-ellátási lánc és az erőmű-építés egészére ad kitettséget.
Oklo Inc Class A Shares 6,9%Uranium Energy Corp 6,6%National Atomic Co Kazatomprom JSC GDR - Regulation S 6%Centrus Energy Corp Class A 4,3%Paladin Energy Ltd 4,3%BHP Group Ltd 3,5%Samsung C&T Corp 3,5%Hyundai Engineering & Construction Co Ltd 2,7%Daewoo Engineering & Construction Co Ltd 2,7%ITOCHU Corp 2,6%
energia 45,8%ipar 34%közmű 10,8%alapanyag 7,8%technológia 1,7%
A tételek és a szektormegoszlás a Yahoo Finance friss alapadataiból származnak · alapkezelő: Global X
Árfolyamgrafikon — URNU.DE
⏳ Adatok betöltése...
Középtáv — 6 hónap · Meggyőződés: 42
Fél éven belül a sztori első szakasza a 52 hetes csúcs (kb. 32,2 EUR) visszatesztje lehet: az alap az egy hónappal ezelőtti csúcstól 22%-ot korrigált, az SMA50 alá esett (-6,4%), RSI 48 — a szektor túlfűtöttsége kiszellőzött. A hároméves csúcson lévő európai gázár és az újra fellángoló energiaválság-narratíva politikai lökést ad az atomenergiának (élettartam-hosszabbítások, új projektek), az uránpiacon pedig a közművek téli szerződéskötési szezonja jön. Ha az alap fél év alatt nem tud az SMA50 fölé visszakapaszkodni, és 21,4 alá esik, a lendület-tézis megdőlt.
Hajtóerők
  • Európai gázár 78 EUR/MWh — energiabiztonsági fordulat a nukleáris felé
  • Közművek hosszú távú uránszerződési szezonja, spot-ár felfelé nyomása
  • SMR-fejlesztők (Oklo, Centrus) szabályozói mérföldkövei és adatközponti áramvásárlási megállapodások
  • Technikai korrekció után a 52 hetes csúcs (+28%) mint első cél
Kockázatok
  • 61,8%-os évesített volatilitás: 15-20%-os esés akár heteken belül zajlá válhat, a stop kiütése reális
  • Az Oklo és más pre-revenue SMR-nevek kamatérzékenyek — a Fed-emelési várakozás rájuk nyom
  • Uránspot-ár visszaesése, ha a közművek kivárnak
  • Kazatomprom kínálatbővítés vagy geopolitikai kockázat Kazahsztánban
Belépés / Stop / Cél
Első részlet a mai 25,2 EUR körül (az SMA50 alatt, a korrekció közepén), második részlet 23 EUR körül vagy az SMA50 (kb. 26,9) visszavétele után — a magas volatilitás miatt a teljes pozíciót ne egyszerre vedd fel.
Belépő ár
25,16 EUR
ajánláskori
Stop-loss
21,4 EUR
-14.93%
Célár
31,5 EUR
+25.22%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,69 : 1
Hosszú táv — 1,5 év · Meggyőződés: 45
Az urán strukturális hiánya többéves: a reaktor-élettartam-hosszabbítások, az új ázsiai és amerikai építések, az adatközpontokhoz kötött nukleáris áramvásárlási szerződések és az SMR-projektek keresletet teremtenek, míg a bányászati kínálat (új bányák engedélyezése, feltárása) 5-10 éves átfutású. A mostani európai gázsokk a 2022-es válsághoz hasonlóan újra megerősíti a nukleáris politikai támogatását. Az alap 52 hetes csúcsa (32,2 EUR) alatt 22%-kal indulva egy új ciklikus csúcs a 37-38 EUR-os sávban adja az 50%-os potenciált, ami a szektor előző ciklusaiban látott kilengések mellett reális, de nem garantált.
Hajtóerők
  • Uránkínálati deficit: a primer termelés évek óta a reaktorkereslet alatt, készletek apadnak
  • Adatközponti áramigény → nukleáris PPA-k, élettartam-hosszabbítások, újraindítások
  • SMR-engedélyezések és első kereskedelmi üzembe helyezések 2027-28-ra
  • Európai energiabiztonsági fordulat (gázár-sokk) és ázsiai reaktorépítési program
  • Kazatomprom termelési korlátai (kénsav-hiány), dúsítási kapacitás szűkössége az orosz kiszorulás miatt
Kockázatok
  • Uránspot-ár tartós korrekciója, ha a közművek fedezettek és kivárnak
  • SMR-csúszások vagy egy szabályozói kudarc az Oklo/Centrus típusú neveknél — ezek adják az alap 'növekedési' részét
  • Kamatemelkedés tartósan nyomja a pre-revenue nukleáris fejlesztőket
  • Nukleáris baleset vagy politikai fordulat (pl. német típusú kiszállás) bármely nagy piacon
  • Az ETF ázsiai mérnökcég-komponensei (Samsung C&T, Hyundai E&C) hígítják a tiszta urán-kitettséget
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távra a 22-26 EUR sávban való fokozatos építkezés, a stop a 52 hetes alj (kb. 20,3) alatt, ahol a többéves felfelé trend megtörése már bizonyított lenne.
Belépő ár
25,16 EUR
ajánláskori
Stop-loss
19,4 EUR
-22.88%
Célár
37,8 EUR
+50.27%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,20 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
Az európai gázár ma hároméves csúcsra ugrott és az energiaválság-narratíva visszatért — ez 2022-ben is a nukleáris politikai fordulat (élettartam-hosszabbítások, új programok) kiváltója volt, és most újra megerősíti az atomenergia energiabiztonsági szerepét. Közben az alap egy hónap alatt 11%-ot, a 52 hetes csúcstól 22%-ot korrigált, az SMA50 alá került (RSI 48), tehát a szektor túlfűtöttsége kiszellőzött, és a belépés a kivárt korrekcióban történik, nem a csúcson. Az ETF-forma szétteríti a bányász-, dúsító- és SMR-fejlesztői kockázatot, ami 1-2 éves tartásnál lényeges.
Teljesítménymérés — minden ajánlás
#TickerBelépő ár1 hó3 hó6 hó1 év2 év6 hó alfa
#1 TTE.PA 76,1 EUR -0.89% — — — — +2.53%
#2 RHM.DE 1 034 EUR -10.43% — — — — -7.00%
🌱 URNU.DE 25,16 EUR -14.57% — — — — -11.15%
Alfa = az ajánlás hozama mínusz a saját devizájában mért benchmark hozama azonos időszakon (USD → SPY, EUR → Stoxx Europe 600, GBP → FTSE 100, HUF → BÉT-kosár), így nincs deviza-keveredés. A középtávú ajánlásokat a 6 hónapos, a 🌱 hosszú távú növekedésit az 1 és 2 éves oszlop értékeli érdemben — a rövidebb távokon a nagy ingadozás normális.