← Vissza | 2026-08-04
Piaci összefoglaló — 2026-08-04
Vegyes, de inkább konstruktív kép: a Dow történelmi csúcson zárt, a VIX 16 alá esett (-6,4%), miközben a Nasdaq 20 napon még -3,5%-ban van és a félvezetők (SMH -8,7% 20n) korrekcióban vannak. A mai fő sztori az energia- és bankszektor rekordközeli gyorsjelentés-szezonja: Aramco +33%, BP jelentős beat osztalékemeléssel, HSBC 19,5 Mrd dolláros félévi profit és újraindított visszavásárlás. Az emelkedő hosszú hozamok (10Y 4,75%) és a Trump–Irán tárgyalások miatt eső olaj (WTI -4,45% ma, de 20 napon +18%) óvatosságra intenek, a hitelpiacon nincs stressz. Itthon holnap hajnalban jön az OTP jelentése, miközben a Paks körüli energiakrízis a hazai kockázati térkép része.
Olajcégek rekordközeli profitjai: Aramco +33%, BP várakozás feletti Q2 + 4,1% osztalékemelés HSBC 19,5 Mrd dolláros félévi eredmény, megemelt kamatbevétel-előrejelzés és 1 Mrd dolláros buyback Palantir gyorsjelentés után +15%, de a tech/félvezető szegmens 20 napos korrekcióban Magyar energiakrízis: Paks hajszálon múlt leállása, rendkívüli kormányzati intézkedések OTP holnap hajnalban jelent — a teljes hazai blue chip mezőny e héten számol be
#1 Konzervatív alap📊 ETF
EXSA.DE
iShares STOXX Europe 600 UCITS ETF
XETRA · Diverzifikált európai részvény
Vegyes
58Meggyőződés
Ár az ajánláskor 64,73 EURRSI(14) 58.4Napi kilengés (ATR) 0.99%Volatilitás 9.9%P/E 18.952h csúcstól -1.1%
📐 Javasolt portfólió-arány: 15%
Mi van az alapban?
Az alap legnagyobb tételei az ASML (5%), a HSBC (2,1%), a Novartis (2%), a Roche (1,9%) és az AstraZeneca (1,9%), mellettük a Nestlé, a Siemens és a Shell adja a gerincet. Szektorilag 24,4% pénzügy, 19,7% ipar és 12,7% egészségügy — vagyis épp azok a bank-, ipar- és defenzív súlyok dominálnak, amelyek most a legjobb gyorsjelentéseket adják.
ASML Holding NV 5%HSBC Holdings PLC 2,1%Novartis AG Registered Shares 2%Roche Holding AG Ordinary Shares new 1,9%AstraZeneca PLC 1,9%Nestle SA 1,7%Siemens AG 1,6%Shell PLC 1,4%Banco Santander SA 1,3%Schneider Electric SE 1,2%
pénzügy 24,4%ipar 19,7%egészségügy 12,7%technológia 9,9%defenzív fogyasztás 8,1%ciklikus fogyasztás 6,8%alapanyag 5,3%
A tételek és a szektormegoszlás a Yahoo Finance friss alapadataiból származnak · alapkezelő: BlackRock Asset Management Deutschland AG - ETF
Árfolyamgrafikon — EXSA.DE
⏳ Adatok betöltése...
Rövid táv — 1 hónap · Meggyőződés: 58
Az európai index a mai bank- és olajszektori beat-ek (HSBC, BP, Shell) hátán relatív erőt mutat az amerikai tech-korrekcióval szemben, alacsony, ~10%-os évesített volatilitás mellett, 1%-ra az 52 hetes csúcstól.
Hajtóerők
  • HSBC 19,5 Mrd$ félévi profit + 1 Mrd$ buyback — a pénzügy az index legnagyobb szektora (24,4%)
  • BP és Shell erős Q2, Aramco +33% — az energia-cash flow osztalékként/visszavásárlásként jön vissza
  • Európai indexek 5 napos relatív ereje (DAX +2,1%, FTSE +1,2%) az esetleges USA tech-rotáció haszonélvezőjévé teszi
Kockázatok
  • Olajár gyors visszaesése (WTI ma -4,45%) az energia-súlyt visszahúzhatja
  • Emelkedő hosszú hozamok nyomás alá tehetik az értékeltségeket
  • EUR/USD erősödés rontja az exportőr nagyvállalatok eredményét
Belépés / Stop / Cél
Belépés a jelenlegi 64,7 EUR körüli szinten; az árfolyam az SMA50 felett, 1,1%-ra az 52 hetes csúcstól — kitörés előtti konszolidáció.
Belépő ár
64,73 EUR
ajánláskori
Stop-loss
63,45 EUR
-1.98%
Célár
66,7 EUR
+3.04%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,54 : 1
Hosszú táv — 9 hónap · Meggyőződés: 57
Az európai piac 18,9-es P/E-je érdemi diszkont az amerikaihoz képest, miközben a bankok kamateredménye, a védelmi ipari beruházási ciklus és az energia-cash flow több negyedéven át támasztja az eredményeket.
Hajtóerők
  • Alacsony értékeltség (P/E 18,9) magas osztalék- és buyback-hozammal kombinálva
  • Európai fiskális/védelmi kiadási ciklus az ipari szektort (19,7% súly) hajtja
  • Diverzifikáció: 600 papír, egyetlen tétel sem éri el az 5%-ot az ASML-en kívül
Kockázatok
  • Európai recesszió vagy kínai keresletgyengülés a ciklikus súlyokat érintené
  • Geopolitikai eszkaláció (Ukrajna, Közel-Kelet) az energiaárakon és a hangulaton keresztül
  • Forintban mérve az EUR/HUF ingadozás módosítja a hozamot
Belépés / Stop / Cél
Hosszú távon a mostani szint megfelelő; az SMA200 (~60,4 EUR) feletti tartós tartózkodás a trend érvényességének feltétele.
Belépő ár
64,73 EUR
ajánláskori
Stop-loss
62 EUR
-4.22%
Célár
69,5 EUR
+7.37%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,75 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
Ma az index két legnagyobb szektorának vezetői szállítottak: a HSBC a vártnál jobb 19,5 milliárd dolláros félévi eredményt és 1 milliárd dolláros visszavásárlást jelentett, a BP pedig beat mellett 4,1%-kal emelte az osztalékot. Az európai indexek 5 napon +1,2–2,1%-os relatív erőt mutatnak, miközben az amerikai tech korrekcióban van — a rotáció most az európai széles piacnak kedvez.
#2 Minőségi ajánlás🇪🇺 Európai részvény
SHEL.L
Shell plc
LSE · Energy / Oil & Gas Integrated
Vegyes
55Meggyőződés
Ár az ajánláskor 3 384 GBpRSI(14) 67.8Napi kilengés (ATR) 2.89%Volatilitás 22.9%P/E 10.1előretekintő P/E 9.8Osztalékhozam 3.48%Béta -0.2252h csúcstól -10.0%Elemzői célár 3 775 GBp (+11.6%)Gyorsjelentés 2026-10-29 (86 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 8%
Mivel foglalkozik a cég?
A Shell integrált olaj- és gázipari óriás: bevétele a kitermelésből (upstream), a világ legnagyobb LNG-kereskedelmi üzletágából, finomításból és energiakereskedésből származik. A 188 milliárd fontos piaci kapitalizációjú cég a magas energiaárak időszakában rekordközeli cash flow-t termel, amit osztalékra (3,5% hozam) és részvény-visszavásárlásra fordít.
Árfolyamgrafikon — SHEL.L
⏳ Adatok betöltése...
Rövid táv — 1 hónap · Meggyőződés: 55
A szektortársak mai rekordszámai (Aramco +33%, BP jelentős beat és osztalékemelés) közvetlenül árazódnak a Shellbe, amely ma +1,94%-ot emelkedett, miközben 10,1-es P/E-n és 4-es EV/EBITDA-n forog, 11,6%-os elemzői felértékelési potenciállal.
Hajtóerők
  • Szektorszintű rekordprofitok az Iránnal kapcsolatos ellátási feszültség miatt (WTI 20 napon +18%)
  • Nincs saját gyorsjelentési kockázat 86 napig — a jó szektorhírt eseménykockázat nélkül árazhatja
  • XLE ma is +1,0%, RSI 63-nál még nem túlvett, elemzői konszenzus buy, célár 3775 GBp
Kockázatok
  • Az olajár ma -4,45%-ot esett a Trump–Irán tárgyalási hírekre — gyors dezeszkaláció a fő kockázat
  • Trump nyíltan támadja a 'háborún nyerészkedő' olajcégeket — politikai/adóztatási kockázat
  • Az elmúlt hónap +16,7%-os emelkedése után rövid távú profitrealizálás jöhet
Belépés / Stop / Cél
Belépés 3383 GBp körül; a papír az SMA50 (+8,2%) felett, de még 10%-ra az 52 hetes csúcstól — a stop az SMA50 alatti 3180-as szintre kerül (~2×ATR).
Belépő ár
3 384 GBp
ajánláskori
Stop-loss
3 18 GBp
-6.01%
Célár
3 7 GBp
+9.35%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,56 : 1
Hosszú táv — 9 hónap · Meggyőződés: 54
A Shell 10,1-es P/E-je és 4-es EV/EBITDA-ja a szektor olcsó végén van, miközben 44,7%-os árbevétel- és 220%-os EPS-növekedést szállít; a cash flow-t osztalék és folyamatos visszavásárlás formájában adja vissza, ami emelkedő hozamkörnyezetben is versenyképes teljes hozamot ad.
Hajtóerők
  • Strukturálisan feszes olaj- és LNG-piac a közel-keleti ellátási kockázatokkal
  • Fegyelmezett tőkeallokáció: 3,5% osztalékhozam + visszavásárlások alacsony bázisértékeltségen
  • Negatív béta (-0,22): a portfólió többi lábát diverzifikálja geopolitikai stresszben
Kockázatok
  • Tartós olajár-esés 70 USD alá a tézis fő gyilkosa (Irán-megállapodás, OPEC+ kínálatbővítés)
  • Windfall-adó vagy politikai beavatkozás az USA-ban/EU-ban
  • Globális keresletlassulás, ha a magas hozamok recessziót okoznak
Belépés / Stop / Cél
180 napos távon a mostani szint jó belépő; a stop az SMA200 (~3020 GBp) alá, 3050-re kerül — ez alatt a trend megdőlne.
Belépő ár
3 384 GBp
ajánláskori
Stop-loss
3 05 GBp
-9.86%
Célár
3 9 GBp
+15.27%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,55 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A mai nap az olajszektorról szól: az Aramco 33%-os profitugrást, a BP jelentős várakozás-felülmúlást és osztalékemelést jelentett, a Shell erre +1,94%-kal reagált. A Shell a szektor legolcsóbb minőségi papírja (P/E 10,1, EV/EBITDA 4), és 86 napig nincs saját jelentési kockázata — a BP-vel szemben itt már nem a mai esemény, hanem a beárazódó szektortrend a vétel oka.
🌱 Hosszú táv — növekedés (1-2 év)🇪🇺 Európai részvényFélvezető-gyártókapacitás bővítése és EUV-litográfia🎯 Cél 1,9 év alatt: +50%
🌱 Hosszú távú növekedési pozíció: 1-2 éves tartásra szánt, strukturális témára épülő ajánlás. A tézis beéréséhez idő kell, és közben jelentős átmeneti visszaesés is előfordulhat. A tág stop épp ezért van: nem a napi zajra, hanem a tézis megdőlésére szól.
⚠️A visszatekintő P/E 55,9 magas, de a forward P/E 27,8 — az ár ~28%-os éves EPS-növekedést áraz, és ha a fab-beruházási ciklus csúszik, a prémium multiplikátor gyorsan összeeshet.
ASML.AS
ASML Holding N.V.
Amsterdam · Technology / Semiconductor Equipment
Vegyes
49Meggyőződés
Ár az ajánláskor 1 44 EURRSI(14) 42.9Napi kilengés (ATR) 5.43%Volatilitás 59.9%P/E 55.9előretekintő P/E 27.8Osztalékhozam 0.54%Béta 1.3752h csúcstól -17.3%Elemzői célár 1 995 EUR (+38.5%)Gyorsjelentés 2026-10-14 (71 nap)
📐 Javasolt portfólió-arány: 8%
Mivel foglalkozik a cég?
Az ASML a világ egyetlen EUV-litográfiai gépgyártója — e nélkül a berendezés nélkül nem gyártható élvonalbeli chip, így a TSMC, a Samsung és az Intel is rá van utalva. Bevétele az akár 200-350 millió eurós gépek értékesítéséből, valamint a telepített géppark szervizéből és frissítéséből származik, ami több éves, jól látható megrendelésállományt ad.
Árfolyamgrafikon — ASML.AS
⏳ Adatok betöltése...
Rövid táv — 1 hónap · Meggyőződés: 50
Belépési ablak: a papír a félvezető-korrekcióban egy hónap alatt 12%-ot esett és 17%-ra van az 52 hetes csúcstól, RSI 43-nál, miközben ma +5,7%-os fordulós napot mutatott — a monopolhelyzet fundamentuma közben változatlan.
Hajtóerők
  • Ma +5,71% — a túladott zónából (SMA50 alatt -6,3%) induló technikai stabilizáció
  • 34 elemzős strong buy konszenzus, 1995 EUR célár (+38,5%)
  • A szélesebb piac risk-on fordulata (VIX -6,4%) a levert félvezetőknek kedvez
Kockázatok
  • A SMH 20 napon -8,7% — a szektorkorrekció folytatódhat, az ASML magas bétájú (1,37)
  • 5,4%-os ATR: nagy napi kilengések, a pozíciót ehhez kell méretezni
  • Kína-export korlátozások további szigorítása negatív hír-kockázat
Belépés / Stop / Cél
Fokozatos beszállás 1440 EUR körül, akár két részletben; a stop 1320-on (~1,5×ATR) a rövid távú fordulós tézis érvénytelenülési szintje.
Belépő ár
1 44 EUR
ajánláskori
Stop-loss
1 32 EUR
-8.33%
Célár
1 62 EUR
+12.50%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 1,50 : 1
Hosszú táv — 1,9 év · Meggyőződés: 48
1-2 éves távon a globális fab-építési hullám (USA, Japán, Európa, Tajvan új gyárai) és az AI-chipek EUV-igénye strukturálisan hajtja a megrendelésállományt; az ASML monopóliuma miatt minden új élvonalbeli kapacitás az ő gépeit igényli, a 21%-os árbevétel- és 28,5%-os EPS-növekedés két év alatt változatlan forward multiplikátor mellett is 50% körüli emelkedést indokol.
Hajtóerők
  • EUV/High-NA monopólium: nincs versenytárs a legfejlettebb litográfiában, 30%-os nettó margin
  • Több éves, szerződött megrendelésállomány és növekvő szerviz-bevétel a telepített géppark után
  • AI-adatközponti chip-kereslet + állami chip-támogatási programok (USA, EU, Japán) által garantált fab-capex
  • A mostani -17% korrekció az elemzői célárhoz (1995 EUR) képest ritka diszkontot ad
Kockázatok
  • Chip-ciklus lefordulása: ha a hyperscaler capex 2027-ben megtorpan, a gépmegrendelések csúsznak — ez a tézis fő buktatója
  • Kína-export tilalmak kiterjesztése a mély-UV gépekre is (Kína a bevétel jelentős része)
  • Magas induló értékeltség: elmaradó növekedésnél a multiplikátor-összeomlás -30%-ot is okozhat
  • Egyedi részvénykockázat: a témára nincs jó UCITS ETF-alternatíva ilyen tiszta kitettséggel
Belépés / Stop / Cél
A tézis szintje az SMA200 (~1205 EUR) alatti 1080 EUR: e fölött a korrekció normális, ez alatt a több éves trend dőlne meg — ezért tág, 25%-os stop, 2:1 nyereség/veszteség aránnyal.
Belépő ár
1 44 EUR
ajánláskori
Stop-loss
1 08 EUR
-25.00%
Célár
2 16 EUR
+50.00%
⚖ Nyereség/veszteség arány: 2,00 : 1
Miért épp ez ma — konkrét hírek és adatok alapján
A több éves fab-beruházási sztoriba a szektorkorrekciók adják a jó belépőket: az ASML egy hónap alatt 12%-ot esett, 17%-ra van a csúcstól, miközben a mai +5,7%-os nap fordulós jelet adott. A strukturális hajtóerő — EUV-monopólium, AI-chipkereslet, állami chip-programok — nem a mai hírektől függ, a mostani árazás (forward P/E 27,8 a 34 elemzős strong buy és +38,5%-os célár mellett) viszont ritkán ilyen kedvező.
Teljesítménymérés — minden ajánlás
#TickerBelépő ár1 hó3 hó6 hó1 év2 év6 hó alfa
#1 EXSA.DE 64,73 EUR -0.26% — — — — +0.94%
#2 SHEL.L 3 384 GBp +1.45% — — — — +2.28%
🌱 ASML.AS 1 44 EUR -0.32% — — — — +0.89%
Alfa = az ajánlás hozama mínusz a saját devizájában mért benchmark hozama azonos időszakon (USD → SPY, EUR → Stoxx Europe 600, GBP → FTSE 100, HUF → BÉT-kosár), így nincs deviza-keveredés. A középtávú ajánlásokat a 6 hónapos, a 🌱 hosszú távú növekedésit az 1 és 2 éves oszlop értékeli érdemben — a rövidebb távokon a nagy ingadozás normális.